Ankara İngiltere Büyükelçiliği

Ankara İngiltere büyükelçilik iletişim

Ankara İngiltere Büyükelçiliği

Vize işlemlerine dair detaylar da dahil olmakla birlikte İngiltere ve Türkiye arasındaki diplomatik akışın merkezi olan İngiltere Büyükelçiliği, başkentin en merkezi konumlarından biri olan Çankaya’da yer almaktadır.

Türkiye’den gerçekleşen İngiltere vize başvuruları açısından en önemli merkezlerden biri olan Ankara İngiltere Büyükelçiliği, siyasi olarak İngiltere tekelinde olan bir organizasyondur.

Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Ankara İngiltere Büyükelçiliği ile iletişim kurması gereken her özel ya da tüzel kişi hukuken İngiltere ile muhatap olmuş sayılmaktadır.

İngiltere Büyükelçiliği Adresi:

Çankaya, Şht. Ersan Cd. 46/A, 06680 Çankaya/Ankara

İngiltere Büyükelçiliği  Çalışma Saatleri:

İngiltere Ankara Büyükelçiliği hafta içi her gün Saat: 09.00 – 17.00 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

İngiltere Büyükelçiliği Tatil Günleri:

New Year’s Day / Yeni Yıl 02 January / Ocak
Good Friday / Paskalya 14 April / Nisan
Easter Monday / Paskalya 17 April / Nisan
Labour Day / Işçi Bayramı 1 May / Mayıs
Privilege Holiday for Queens Birthday / Queens Doğum Günü İçin Ayrıcalık Tatil 26 May / Mayıs
Spring Bank Holiday/ Bahar Bayramı Tatili 29 May / Mayıs
Ramadan Holiday / Ramazan Bayramı 26 June / Haziran
Ramadan Holiday / Ramazan Bayramı 27 June / Haziran
Victory Day / Zafer günü 30 August / Ağustos
Feast of Sacrifice / Kurban Bayramı 31 August / Ağustos
Feast of Sacrifice / Kurban Bayramı 1 September / Eylül
Feast of Sacrifice / Kurban Bayramı 4 September / Eylül
Christmas Day / Noel 25 December / Aralık
Boxing Day / Noel 26 December / Aralık

İngiltere Büyükelçiliği  Ankara Nasıl Gidilir?

“Ankara İngiltere Büyükelçiliği’ne nasıl gidilir?” sorusuna verilecek en detaylı yanıt şu şekildedir:

İngiltere Ankara Büyükelçiliği, Ankara ilinin Çankaya İlçesinin Çankaya Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Güneşevler mevkisinden hareket eden EGO 408 numaralı Güneşevler-Hasköy-Atakule-Çankaya otobüsleri ile Çankaya semtinde bulunan Ankara İngiltere Büyükelçiliği’ne ulaşım sağlanabilir.

Ankara Oran Sitesi bölgesinden EGO 135 ve EGO 188 numaralı otobüsler ile Çankaya Caddesi’ne ulaşım sağlanmaktadır. Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüs ile de Çankaya semtinde bulunan İngiltere Ankara Büyükelçilği’ne ulaşılmaktadır.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İngiltere Ankara Büyükelçiliği’nin öncelikli görevi Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık arasındaki siyasal ve diplomatik ilişkilerin sürdürülmesini sağlamaktır. Bu temel görevin yanı sıra aşağıdaki sorumluluklar da İngiltere Büyükelçiliği yükümlülüğündedir.

  • Diplomatik Hususlar

İngiltere Ankara Büyükelçiliği, öncelikli olarak İngiltere’nin siyasi çıkarlarını ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden yaşamakta olan vatandaşlarını siyasal, diplomatik ve hukuki açıdan temsil eden resmi kuruluştur.

  • İngiltere Vatandaşların Menfaatinin Korunması

Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan vatandaşlarının aynı şekilde siyasal, hukuki ve diplomatik çıkarlarını korumak gerektiği taktirde ticari anlaşmazlıkların hukuki yollarla çözülmesine öncülük etme sorumluluğu da Ankara İngiltere Büyükelçiliği’ne aittir.

  • Hükümetler Arası Politik Dengenin ve İletişimin Sürdürülebilir Şekilde Korunması

Ankara İngiltere Büyükelçiliği’nin bir diğer sorumluluğu, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kurulan ve akredite edilen İngiltere Ankara Büyükelçiliği, hükümetler bazında kuruluşların ikili ilişkiler nezdinde temas ve müzakerelerini yürütmek.

  • Kültürel, Askeri, Ekonomik, Bilimsel ve Diğer Alanlarda İşbirliğinin Devamlılığının Teminatı

İngiltere Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık Devletleri arasında dostluk ilişkilerinin kurulmasında; siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, bilimsel ve diğer alanlarda kurulan ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesine çalışmak.

  • Türkiye Cumhuriyeti Sınırları İçerisindeki Gelişmeleri Yakından Takip Etmek ve İlgili Birimlere Rapor Vermek

Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde bulundukları ülkenin gelişmelerini yakından takip etmek, görevleriyle ilgili bilgi ve değerlendirmeleri merkez ve yurtdışı teşkilatındaki ilgili birimlere iletmek.

  • Seyahat Etmek İsteyen Kişilerin Vizeleriyle Alakalı İşlemlerin Sağlanması

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmek İngiltere Konsolosluğu’nun görevidir.

  • Türkiye Cumhuriyeti Sınırları İçerisinde Yaşayan İngiliz Vatandaşlarının Resmi İşlerinin Yürütülmesi

Türkiye’de yaşayan İngiliz vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işlerinin yürütülmesi de İngiltere Ankara Büyükelçiliği idaresinde yürütülür.

British Embassy Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Neresidir?

İngiltere Büyükelçiliği görev yeri ,Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yer alan ve sıralaması aşağıdaki gibi yapılan iller kapsamında değerlendirilir:

  • Adana,  Bartın, Bayburt,  Muş, Nevşehir, Niğde, Bingöl, Bitlis, Ardahan, Artvin, Siirt, Adıyaman, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Iğdır, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Tokat, Trabzon, Kırşehir, Konya, Malatya, Elazığ, Erzincan, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Ankara, Ağrı, Karaman, Kars, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, İçel (Mersin),  Kayseri, Kilis, Mardin, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun,  Hakkâri, Hatay (Antakya), Aksaray, Amasya, Batman, Sinop, Şırnak, Sivas, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak

Ankara İngiltere Büyükelçiliği S.S.S

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri Nedir?

Birleşim Krallık Ankara Büyükelçiliği vize başvurularının kabulü, değerlendirmesi ve sonuçlandırmasında en yetkili merkezdir. Uzun süreli İngiltere vizeleri için vize başvuru sahipleri gerekli belgeleri vize başvuru birimine teslim etmelidir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir?

British Embassy Ankara Şehit Ersan Caddesi 46/A Çankaya Ankara Türkiye

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Büyükelçiliğe ulaşmak için 0312 455 33 44 numaralı telefonu kullanabilir, dilerseniz de 0312 455 33 52 numaralı fax numarasından elçiliğe fax iletebilirsiniz.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği web sitesini ziyaret ediniz.

İngiltere vize ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.