Konsolosluk resmi sitesi değildir.  İngiltere Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: gov.uk/government/world/turkey.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For United Kingdom
Consultation For United Kingdom
Consultation For United Kingdom
Previous
Next

EEA Family Permit Vizesi Nedir?

EEA Family Permit Vizesi, Avrupa vatandaşı statüsünde olan kişilerin eşlerine ya da birinci dereceden akrabalarına verilen bir vize türüdür.

İngiltere vize türleri arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olan EEA Family Permit vizesi, Avrupa Birliği vatandaşı olan bireylerin eşlerinin ya da akrabalarının harici herhangi bir izne gereksinim duymadan İngiltere’ye yerleşmelerine ve çalışmalarına olanak vermektedir.

Bu bağlamda EEA Family Permit vizesi, İngiltere’ye yerleşmek ya da orada çalışmak isteyen Avrupa vatandaşı yakınları için en nitelikli vize programlarından biridir.

İngiltere EEA Family Permit Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

İngiltere vize başvurusu yapacak olan ve Avrupa vatandaşı statüsünde yakını olan kişiler için en uygun vize türü olan EEA Family Permit vizesi, altı aylık süreyle verilir.

Bu süre zarfında İngiltere vizesi sahibi olan kişi, İngiltere’ye dilediği kadar giriş çıkış yapabilme inisiyatifine sahiptir. Bunun yanı sıra EEA Family Permit İngiltere vizesi sahibi kişiler altı aylık vize süresi dolduğunda eğer hala İngiltere’deyseler vize süresini uzatabilmektedirler.

İngiltere EEA Family Permit Vizesi kapsamında başvuru yapcak olan kişilerin Birleşik Krallık dışında yaşıyor olması gerekmektedir.

2021 Yılı içerisinde bu vize türü prosedürleri ile alakalı bir takım değişiklikler yapılması planlandığından kaldırılma ihtimali mevcuttur. Yapılması gereken değişiklikler öncesi EEA Family Permit vize başvuruları Mart 2019’a kadar devam edecektir.

EEA Family Permit İngiltere Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

EEA Family Permit İngiltere vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin öncelikli olarak pasaport sahibi olmaları gerekmektedir. Bu vize türüne başvuru yapmak isteyen pasaport sahibi kişiler, Avrupa Birliği vatandaşlık statüsüne sahip aile bireyi ile ilişkisini ispatlamalıdırlar.

Bu ispat için eğer bu kişiler evli ise bir evlilik sertifikası ya da medeni ortaklık belgesi gibi içeriklerle başvurularını detaylandırabilirler.

Eğer başvuru yapacak olan kişi, yakını ile kağıt üzerinde evli değillerse, EEA Family Permit vizesine minimum iki sene olmak üzere birlikte yaşadıklarını ispatlayan belge ile başvuru yapabilirler. Aynı şekilde başvuru sürecinde esas alınacak olan aile üyesinin pasaportu, vatandaşlık belgesi ya da kimlik kartının örnekleri de gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir