İngiltere vizesi gerekli evraklar nelerdir

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar:

 1. Online müracaat formunun çıktısı

 

 1. Randevu bildiriminizin çıktısı

 

 1. Vize ücreti ödemesinin dekontu

 

 1. Pasaport

 

 1. Destekleyici belgeler

 

 1. Uçak bileti ve otel rezervasyonu

 

 1. Davet mektubu/ Davetiye (Opsiyonel)

 

 1. İş / Öğrenim haline göre eklemeniz gereken başka dokumanlar (aşağıda vize müracaat sahibinin meslek / öğrenim haline göre sahip olması gereken dokümanları sıraladık)

İNGİLTERE TURİSTİK VİZE

İngiltere üzerine eğlence amaçlı ve kendinize bir şeyler katmayı amaçlayarak gitmeyi düşünüyorsanız başvurmanız gerekecek olan vize çeşidi İngiltere genel ziyaretçi vizesi olacaktır. Kısa süreli sürecek bir vize çeşidi olarak karşınıza çıkacaktır. Birleşik krallık devleti bilginiz üzere Avrupa Birliğine üye bulunmamakla beraber İngiltere vizesi ile Schengen seviyesindeki üye ülkeleri ziyaret etmemize yeterli olmuyor. İngiltere vizesi bulunan kişiler gezilerine Schengen ülkerine üye bölgeleri gezmek istedikleri zaman olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu durumda yapılması gereken Schengen vizesi başvuru yapmaktır.

İngiltere Birleşik Krallık Devletini ziyaret etmek isteyen kişiler umuma mahsus pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahipseniz bu devlete turistlik amaçlı bir gezi düzenlemek istiyorsanız genel ziyaretçi vizesi başvurunuzu tamamlayıp olumlu sonuç almanız gerekir. Diplomatik pasaport hamilerine sunulan bir avantajda 180 günü aşmayacak şekil 90 günü aşmayacak bir seyahat gerçekleştireceklerse vize işlemlerinden kesinlikle muaf tutulacaklardır.

İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi İçin Bulundurulması Gereken Evraklar

İlk olarak bu vize için hazırlayacağınız belgelerin yanında kesinlikle fotokopisi ile birlikte hazır bulundurmanız gerekecektir. Belgelerin bu şekilde sunulmasını istiyorlar. Başvuruda bulunduğunuz vize başvurusunu İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi vize memuru incelediğinden dolayı farklı dilde bulunan evraklarınızı kesinlikle bir tercüme raporu ile birlikte teslim etmeniz gerekir. Bunun yanında bu raporların tercümesini gerçekleştiren kişinin iletişim bilgileri, ad, soyadı gibi bulunması gereken bilgilerin eklenmesi gerekir.

Pasaport

 • İlk olarak pasaport istenmektedir. Pasaportunuzun seyahatinizin bitiminden itibaren 6 ay geçerliliği olması gerekiyor ve 2 sayfa vize basımı için boş sayfasının olması gerekiyor.
 • Bu işlemler gerçekleştirirken eski pasaportunuz ile birlik sunmanız önemli rol oynar.

Finansal Dokümanlarınız

 • Farklı bir ülkeye giderken bulundurduğunuz paranın hesabınızda görülüp görülmediği kontrol etmektedirler. Güncel olan bir banka hesap cüzdanının 6 aylık hesap hareket takibi güncel olmak zorundadır.
 • Son 3 ay göz önüne alınmak üzere 3 aylık maaş bordrosu
 • Çalıştığınız şirketin iletişim bilgileri ve işveren tarafından sizin hakkınızda maaşınız, iş pozisyonu gibi bazı bilgileri yazması isteniyor.

Fakat siz çalışmıyor İngiltere’de yaşayan bir akrabanızın yardımı ile gitmeyi düşünüyorsanız.

 • İngiltere’de size destek olacak akrabanızın maddi durumunu bildirmesi ve son 3 aylık maaş bordrosu, banka gelirlerinin bildirilmesi ve bunun yanında malvarlıklarını bildirmeleri gerekir. Bunun yanında oturma izni konusunda sıkıntı çıkmaması amacı ile oturdukları evin faturalarını sunmaları gerekeceklerdir.

Mesleğiniz Hakkında İstenen Bilgiler

 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi işveren tarafından doldurulmuş iççinin maaş, iş pozisyonu, işverenin adı, sizin şirketteki çalışma süreniz, size verdiği izinlerin tarihleri, işinizin devam taahhüdü gibi önemli belgelerin doldurulması gerekmektedir.
 • SGK verilerinde ulaşılacak işe giriş belgesi ve SGK hizmet dökümü sunulması istenecektir.
 • İş yerine ait bilgilerin güncel bir şekilde yer aldığı evrak istenecektir.

Önemli: Bu belgeler İngilizce olarak hazırlanmış olmalı ve kesinlikle güncel tarihli olarak hazırlanıp imzalanmalıdır.

 • Bunlara ek olarak kendi iş yeriniz sahibiyseniz işyerinize ait ticaret sicil kaydı fakat iş yeri sahibi adına düzenlenmiş olmalı ve bunun yanında şirketin faaliyet bilgilerinin içerilmesi gerekmektedir. İngilizce olarak işyerinize ait Faaliyet belgenizi şirketinizin kayıtlı bulunduğu Ticaret odasından alarak iletmeniz gerekmektedir.
 • İş yeriniz yok ve çalışmıyorsanız emekliliğiniz kabul görmektedir. Son 3 aylık hesap cüzdanı dökümü ile emeklilik kartınız fotokopisini kullanarak başvuruda bulunma imkanınız vardır.
 • Çiftçilik ile geçiminizi sağlıyorsanız Ziraat odasından Çift belgesini edinerek başvuru için kullanma şansınız vardır.
 • Bunlar dışında yüksek saygınlığı olan doktorluk, avukatlık, diş hekimliği gibi mesleklere sahip biriyseniz ilgili oda kayıtları veya ilgili meslek kartlarınız başvurularınız geçerli olacak ve şansınız yükselecektir.

Eğitiminiz İle İlgili Başvuru İçin Gereken Evraklar

 • Bağlı bulduğunuz eğitim kurumuna giderek antetli kağıt üzerine, öğrenci olduğunuza dair bilgilendirici yazı ve izninizin olduğuna dair belge alınması gerekmektedir.
 • 18 yaşının altında bir kişi başvuruda bulunacaksa doğum sertifikası ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini sunarak başvuru yapabilirler.
 • Aile birlikte 3.kişi olarak seyahat ediyorsanız ailenizin izninin olduğunu kanıtlayan imzalı ve noter tasdikli muvafakatname ile birlikte size ait olan pasaport veya nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvuru yapabilirsiniz. Fotokopi kesinlikle bulunması gereken evraklar arasındadır.
 • Seyahat ettiğiniz ebeveyne ait konaklama yapılacak yer hakkında oldukça detaylı bilgileri içeren evraklar istenir.

Başvuruyu Tamamlamanız İçin Gerekli Evraklar

 • İngiltere Genel Ziyaretçi Vize başvurusu yapacak kişi incelendiğinde yabancı uyruklu olduğu tespit edildiği takdirde en az son 6 ay geçerliliği bulunmakta olan C oturma izni belgesi sizlerden istenecektir.
 • Tek başınıza değil de aile ile seyahat gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız bazı istenen ortak evrakların iki defa hazırlanmasına gerek yoktur. Tek sefer hazırlanarak dosya içine koyulması yeterli görülecektir.
 • Başvuruyu gerçekleştiren kişi adına kayıtlı olan kredi ekstreleri, kira gelirleri veya tapu ve araç ruhsatı gibi bilgilerin kanıtlanmış hali ile sunulması istenir.
 • Erkek bireyler için kesinlikle askerlik durumu hakkında gerekli bilgilerin sunulması istenir.
 • Seyahatinizle ilgili gidiş ve dönüş şeklinde olacak uçak rezervasyonunu belirtmeniz gerekir.
 • Otel rezervasyonu hakkında gerekli bilgilendirilmeler yapılmalıdır.
 • Detaylı bir şekil İngiltere’de gezeceğiniz yerleri raporlayarak bildirmeniz gerekir.

Online Olarak İngiltere Vize Başvurusu

 • İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi hakkında istenen fiziki belgelerden önce online olarak vize için gerekli başvuruların tamamlanması gerekecektir. İlk olarak online başvuruyu tamamlamanız gerekir.
 • Bu başvuruda sizlere seyahat amacı ile ilgili sorular sorulacaktır. Bu soruların kesinlikle İngilizce olarak cevaplanması gerekmektedir.
 • Sign Declaration bölümüne onay verildikten sonra beyan imzalanarak online başvuruyu onaylamış ve yollamış olursunuz.

İngiltere Vize Başvuru Merkezleri

İngiltere vize başvuruları gerçekleştirmek adına ilgili kurumlardan randevu alarak işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Randevu ile gittiğiniz bu kurumların bulunduğu şehirlere yakın şehirlerden ikamet ediyorsanız ilgili şehirlerden müracaat gerçekleştirmeniz gerekir. Ülkemizde İngiltere vize işlemleri gerçekleştirebileceğiniz şehirler Antalya, Ankara, Adana, İstanbul, Bursa, İzmir ve Gaziantep’tir. Bu şehirlerden ilgili kurumlara randevu alarak başvurularınızı yapabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir üzerinde bulunan ilgili kurumlardan başvuru yapmak isteyenler ek ücret ödeyerek çalışma saatleri dışına randevu alarak işlemlerini daha hızlı şekilde gerçekleştirebilirler. İşlemlerinizin hızlı sonuçlanması için böyle bir hizmet verilmektedir.

Öncelikli İngiltere Vize Hizmeti

İngiltere Genel Ziyaretçi Vize hizmetine bakıldığında normal şartlarda genel olarak 15 gün içinde sonuç vermektedir. Bunun yanı sıra “Priority Service” hizmet kapsamları içerisinde başvurunuz öne alınarak 5 gün içinde sonuçlanabiliyor. Fakat bu hızlanma süreci vize başvuru sonucunuz kararını kesinlikle hiçbir şekilde etkilememektedir. Başvuru ücreti dışında da hiçbir ücret ödemezsiniz.

Süper Öncelikli Vize Hizmeti

Sadece İstanbul içerisinde ki hizmetlerde ek ücret karşılığında verilen bu hizmet ile sonuçlarınız 24 saat içinde belirleniyor. Bu hizmette kesinlikle sonuçlar ile alakalı değişiklik olmuyor. Sadece sonuçlanma süresi kısalıyor.

Turistlik Vize Ücretleri

İngiltere 6 aylık turistlik vizesi – 128 dolar

İngiltere 2 yıllık turistlik vizesi – 492 dolar

İngiltere 5 yıllık turistlik vizesi – 895 dolar

İngiltere 10 yıllık turistlik vizesi -1098 dolar

 

İNGİLTERE AİLE ZİYARETİ VİZESİ

İngiltere topraklarında yaşayan anne, baba, kardeş veya 2. derece yakınlığınız bulunan akrabalarınızı ziyaret etmek adına almanız gereken ve hakkınız olan vize çeşididir. Kısa süreli olması ile beraber dikkat çeken bu vize uzun süreler gitmeniz gereken durumlarda gerekli belgeler ile başvuru yaptığınız takdirde sıkıntı çıkarmayacak bir vize çeşididir. İngiltere 6 aylık vize imkanı ile başlayarak İngiltere 10 yıllık vize imkanını sizlere sunmaktadır. Bunları sunması ile beraber İngiltere’de kalma süreniz 6 ay kadar sürmelidir. 6 aydan fazla sürecek ziyaretlerde 6 ay sonunda ülkeden çıkış yapmak zorundasınız.

İngiltere Birleşik Krallık Devletini ziyaret etmek isteyen kişiler umuma mahsus pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahipseniz bu devlete turistlik amaçlı bir gezi düzenlemek istiyorsanız genel ziyaretçi vizesi başvurunuzu tamamlayıp olumlu sonuç almanız gerekir. Diplomatik pasaport hamilerine sunulan bir avantajda 180 günü aşmayacak şekil 90 günü aşmayacak bir seyahat gerçekleştireceklerse vize işlemlerinden kesinlikle muaf tutulacaklardır.

İngiltere Aile Ziyaret Vizesi İçin Gereken Evraklar

İngiltere aile ziyaret vizesi için gereken evrakların öncelikle getirilirken yanında fotokopisinin bulunması gerekmektedir. Bu belgeler İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi vize memurları tarafından inceleneceğinden dolayı kesinlikle İngilizce tercümesi yapılmış olarak teslim edilmesi gerekir. Belgeler teslim edilirken tercüme yapmış kişinin ad, soyadı, iletişim bilgileri ve imzası gibi detaylı bilgileri yer almak zorundadır.

Pasaport

 • İlk olarak pasaport istenmektedir. Pasaportunuzun seyahatinizin bitiminden itibaren 6 ay geçerliliği olması gerekiyor ve 2 sayfa vize basımı için boş sayfasının olması gerekiyor.
 • Bu işlemler gerçekleştirirken eski pasaportunuz ile birlik sunmanız önemli rol oynar.

Davetiye

 • Aile birleşim vizesi İngiltere kapsamında İngiltere’de bulunan ailenin davetiye sistemi ile sizi çağırması için davetiye mektubu hazırlaması gerekmektedir.
 • Davet mektubu içerisinde belirtilmesi gereken bazı maddeler vardır. Bu maddeler davet edilen kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri ve seyahat nedeni, seyahat süresi gibi bilgileri içermesidir.
 • Bunun yanı sıra davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu ve vatandaşlık statüsü gibi bilgilerinin yer alması gerekmektedir.
 • Davet eden kişinin vatandaşlığını kanıtlayan belgelerin fotokopisi de bu bilgilerin yanında yer almalıdır. Sağlıklı bir şekilde onay sürecinizin işlemesi adına bu bilgiler önem arz etmektedir.

Finansal Dokümanlar

 • Farklı bir ülkeye giderken bulundurduğunuz paranın hesabınızda görülüp görülmediği kontrol etmektedirler. Güncel olan bir banka hesap cüzdanının 6 aylık hesap hareket takibi güncel olmak zorundadır.
 • Son 3 ay göz önüne alınmak üzere 3 aylık maaş bordrosu
 • Çalıştığınız şirketin iletişim bilgileri ve işveren tarafından sizin hakkınızda maaşınız, iş pozisyonu gibi bazı bilgileri yazması isteniyor.

Fakat siz çalışmıyor İngiltere’de yaşayan bir akrabanızın yardımı ile gitmeyi düşünüyorsanız.

 • İngiltere’de size destek olacak akrabanızın maddi durumunu bildirmesi ve son 3 aylık maaş bordrosu, banka gelirlerinin bildirilmesi ve bunun yanında malvarlıklarını bildirmeleri gerekir. Bunun yanında oturma izni konusunda sıkıntı çıkmaması amacı ile oturdukları evin faturalarını sunmaları gerekeceklerdir.

Eğitim İle İlgili Bulunması Gereken Evraklar

 • Bağlı bulduğunuz eğitim kurumuna giderek antetli kağıt üzerine, öğrenci olduğunuza dair bilgilendirici yazı ve izninizin olduğuna dair belge alınması gerekmektedir.
 • 18 yaşının altında bir kişi başvuruda bulunacaksa doğum sertifikası ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini sunarak başvuru yapabilirler.
 • Aile birlikte 3.kişi olarak seyahat ediyorsanız ailenizin izninin olduğunu kanıtlayan imzalı ve noter tasdikli muvafakatname ile birlikte size ait olan pasaport veya nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvuru yapabilirsiniz. Fotokopi kesinlikle bulunması gereken evraklar arasındadır.
 • Seyahat ettiğiniz ebeveyne ait konaklama yapılacak yer hakkında oldukça detaylı bilgileri içeren evraklar istenir.

Meslek İle İlgili Gerekli Dökümanlar

 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi işveren tarafından doldurulmuş iççinin maaş, iş pozisyonu, işverenin adı, sizin şirketteki çalışma süreniz, size verdiği izinlerin tarihleri, işinizin devam taahhüdü gibi önemli belgelerin doldurulması gerekmektedir.
 • SGK verilerinde ulaşılacak işe giriş belgesi ve SGK hizmet dökümü sunulması istenecektir.
 • İş yerine ait bilgilerin güncel bir şekilde yer aldığı evrak istenecektir.

Önemli: Bu belgeler İngilizce olarak hazırlanmış olmalı ve kesinlikle güncel tarihli olarak hazırlanıp imzalanmalıdır.

 • Bunlara ek olarak kendi iş yeriniz sahibiyseniz işyerinize ait ticaret sicil kaydı fakat iş yeri sahibi adına düzenlenmiş olmalı ve bunun yanında şirketin faaliyet bilgilerinin içerilmesi gerekmektedir. İngilizce olarak işyerinize ait Faaliyet belgenizi şirketinizin kayıtlı bulunduğu Ticaret odasından alarak iletmeniz gerekmektedir.
 • İş yeriniz yok ve çalışmıyorsanız emekliliğiniz kabul görmektedir. Son 3 aylık hesap cüzdanı dökümü ile emeklilik kartınız fotokopisini kullanarak başvuruda bulunma imkanınız vardır.
 • Çiftçilik ile geçiminizi sağlıyorsanız Ziraat odasından Çift belgesini edinerek başvuru için kullanma şansınız vardır.
 • Bunlar dışında yüksek saygınlığı olan doktorluk, avukatlık, diş hekimliği gibi mesleklere sahip biriyseniz ilgili oda kayıtları veya ilgili meslek kartlarınız başvurularınız geçerli olacak ve şansınız yükselecektir.

Başvuruyu Tamamlamanız İçin Gerekli Evraklar

 • İngiltere Genel Ziyaretçi Vize başvurusu yapacak kişi incelendiğinde yabancı uyruklu olduğu tespit edildiği takdirde en az son 6 ay geçerliliği bulunmakta olan C oturma izni belgesi sizlerden istenecektir.
 • Tek başınıza değil de aile ile seyahat gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız bazı istenen ortak evrakların iki defa hazırlanmasına gerek yoktur. Tek sefer hazırlanarak dosya içine koyulması yeterli görülecektir.
 • Başvuruyu gerçekleştiren kişi adına kayıtlı olan kredi ekstreleri, kira gelirleri veya tapu ve araç ruhsatı gibi bilgilerin kanıtlanmış hali ile sunulması istenir.
 • Erkek bireyler için kesinlikle askerlik durumu hakkında gerekli bilgilerin sunulması istenir.
 • Seyahatinizle ilgili gidiş ve dönüş şeklinde olacak uçak rezervasyonunu belirtmeniz gerekir.
 • Otel rezervasyonu hakkında gerekli bilgilendirilmeler yapılmalıdır.
 • Detaylı bir şekil İngiltere’de gezeceğiniz yerleri raporlayarak bildirmeniz gerekir.

Online Olarak İngiltere Vize Başvurusu

 • İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi hakkında istenen fiziki belgelerden önce online olarak vize için gerekli başvuruların tamamlanması gerekecektir. İlk olarak online başvuruyu tamamlamanız gerekir.
 • Bu başvuruda sizlere seyahat amacı ile ilgili sorular sorulacaktır. Bu soruların kesinlikle İngilizce olarak cevaplanması gerekmektedir.
 • Sign Declaration bölümüne onay verildikten sonra beyan imzalanarak online başvuruyu onaylamış ve yollamış olursunuz.

İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ

İngiltere Öğrenci vizesi konusu ülkemizde birçok kişiyi yakından ilgilendiren önemli bir konudur. Öğrenciler dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans eğitimi gibi hayatları konusunda onlara fayda sağlayacak durumlar için bu vizenin faydalarından yararlanmak istiyorlar. İngiltere Öğrenci vizesi 2 farklı türde bizlere sunulmaktadır.

İngiltere öğrenci vizesi konusunda karşımıza çıkan ilk kısım Student Visitor Visa olacaktır. Bu vize İngiltere öğrenci vizesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu vize türü İngilizce dil eğitimi almak isteyenler için önerilmekle beraber bu kişilerin yararlanabileceği bir türdedir. Bu vize için yabancı dil bilme şart aranmamaktadır. Bu vize türü başvuru yapan kişilere 6 ay ila 11 ay arasında verilmektedir. Bu vize sayesinde birçok fırsattan yararlanabilecek İngiltere’de çalışma imkanlarına sahip olacaksınız. Bu sayede vize sürenizin bitişi yaklaştığında İngiltere’de vize süresini uzatma şansı yakalayabileceksiniz. İngiltere öğrenci vizesi süresini uzatmak istediğiniz takdirde Türkiye’de tekrardan bir başvuru yapmanız gerekebilir.

İngiltere Öğrenci vizesinin iki kısımdan oluştuğunu belirtmiştik. İkinci kısım uzun bir süre İngiltere’de kalmayı planlayanlar için tier 4 General Student Visa uygulamasından oluşmaktadır. Bu uygulama için İngilizce seviyenizin orta seviyede olması gerekmektedir. Bunun için uluslararası bir düzeyde İngilizce bildiğinizi kanıtlayan sınav sonuç belgesi gerekiyor. İntermediate derecesinde İngilizce bildiğiniz takdirde bu vize türünden yararlanabileceksiniz. Bu vize türünde uzun süreli gideceğiniz İngiltere’de çalışma iznine sahip olmayacaksınız. Foundation olarak lisans ve ön lisans olarak eğitim amaçlı giden öğrenciler ise haftada 20 saati geçmemek üzere yarı zamanlı çalışma şansı yakalayabilecekler. Öğrenci vizenizin süresinin sona ermesi durumunda İngiltere üzerinden vize süresini uzatabileceksiniz.

 • Bu vize için istenen evraklar arasında 10 yıl içerisinde alınmış ve seyahat bitiminden sonraki süreçte 6 ay geçerliliğini koruyan bir pasaporta ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Bu vize için başvuru formları 2010 senesinin Nisan ayından itibaren internet üzerinden online olarak doldurulmaya başlanmıştır. Kolay bir şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz.

İNGİLTERE VİZE REDDİ AŞAMALARI

İngiltere’ye gitmek için vize başvurusu için hazırlanmış kişinin öncelikle seyahat amacına göre vize türünü belirleyerek bu vize şartlarına uygun olup olmadığı konusunda doğru araştırmaları yaparak doğru adımları atması gerekmektedir. İngiltere vize incelemelerinde önem verilen iki faktör şunlardır;

 • Vize başvurusu yapacak kişini maddi bakımdan yeterli olup olmadığını kanıtlamak adına Türkiye üzerindeki mesleki durumu ele alınır.
 • Bunun dışında İngiltere’ye ne amaç ile ziyaret gerçekleştireceği araştırılır.

İngiltere büyük bir ülke olduğundan Birleşik Krallık üzerinde merkez konumda belirlenmiş ve Krallıkta bulunan dört büyük ülkenin başında gelir. İngiltere devleti büyüklüğü göz önünde bulunduğunda sadece İngiltere olmamak üzere büyük bir kısmı kaplamaktadır. İngiltere vizesine kesinlikle United Kingdom vizesi demek daha doğru olacaktır.

Bu vize sayesinde İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda gibi toprakları ziyaret edebilecek gezilerinizi tamamlayabileceksiniz.

Bunların içerisinde İrlanda’ya ziyaret gerçekleştirecek kişiler öncesinde İngiltere topraklarını ziyaret etmesi gerekiyor. Sadece bu ziyareti gerçekleştirdikten sonra bu topraklarda bulunmanıza izin verilmektedir.

İngiltere vizesinde başvurunuzun kabul edilmesi adına İngiltere konsolosluğu tarafından belirlenen kriterleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu vize türü incelenirken gerçekten büyük titizlik verildiğinden dolayı evrakları hazırlarken kesinlikle sizlerin de büyük dikkat içerisinde olmanız gerekir. Kendi hatanızdan dolayı vizeniz onaylanmazsa hiçbir şekilde İngiltere konsolosluğuna itiraz hakkınız bulunmuyor.

Genel Olarak Olumsuz Sonuçlanan Vize Nedenleri

 • Başvuru gerçekleştiren bireylerin eksik evrak getirmelerinden dolayı,
 • Yanlışlıkla veya bilinçli olarak vize memurlarını yanıltıcı evraklar getirilmesi,
 • Seyahat nedeninin yanlış belirlenmesi,
 • En önemlisi yanlış veya sahte beyanlarda bulunmanız kesinlikle olumsuz dönüşlere neden olacaktır.
 • Bu hataları yapmanızla beraber bazı eksik veya yanlış verdiğiniz belgeler ile vize memurları kandırmaya çalıştığınız belirlenebilir. Bu durumlarda 10 yıl süre ile yasal olmayan işlem yapmaya çalıştığınız İngiltere vize yasağı alırsınız. Bu tür yanlış anlaşılmalardan korunmak adına en doğru bilgiler ile eksiksiz olarak evraklarınızı tamamlamanız gerekmektedir.

İlk olarak olumsuz sonuçlanan vizenizin ne için olumsuz yanıtlandığı hakkında bilgi sahibi olun. Daha sonra hatanın nerede yapıldığını anladıktan sonra hatalarınızı düzeltmek adına çalışmalar yapın. Hatalarınızı düzelttikten sonra tekrar başvuru yaparak onay alabilirsiniz.

İngiltere Vizesi İtiraz Etme Konusu Hakkında

İlk olarak bilmelisiniz ki vize başvurusuna gelen ret cevapları kesinlikle bir nedene bağlı olarak gelmektedir. Bu konuda bilmelisiniz ki kimseye ayrımcılık veya haksızlık yapılamaz. Başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda sizlere başvurunuzun neden olumsuz sonuçlandığı hakkında bilgi verilecektir. Bu hatanın sizden kaynaklandığı hakkında şüpheleriniz bulunuyorsa bazı haklarınız var. İngiltere hükümeti bu durumlar için sizlere itiraz hakkı sunmaktadır.

İdari İtiraz Hakkı

Bu hakkı kullanmak adına vize başvurunuza gelen olumsuz cevabın vize başvurunuzu inceleyen memurdan kaynaklandığını belirtmeniz gerekecektir. Siz inceleme yapan memurun vize başvurunuzu inceleme sırasında hata yaptığını ispatlarsanız tekrar değerlendirilme şansınız bulunur. Genel olarak bu hak puan bazlı İngiltere vize türleri içinkullanılmaktadır. Bunlar Ankara anlaşması, Tier 1,2,3,4,5 gibi vize türlerini kapsamaktadır.

İtiraz Davası

İngiltere İçişleri Bakanlığı ve ya İngiltere Başkonsolosluğu tarafından verilen karar ile birlikte bazı tanına vize türleri kapsamında Göçmenlik Mahkemesi’nde İtiraz davası açma hakkınız bulunmaktadır. Bu davayı açabilmeniz için şu nedenlerden bir tanesine sahip olmanız gerekmektedir.

 • İnsan haklarına aykırı olacak ret cevabı aldığınızı düşünüyorsanız,
 • İnsani koruma başvurularının reddi
 • Avrupa birliğinde yapılan bazı düzenlemeler nedeni ile sınır dışı edilme ya da ret kararlarında,
 • İngiliz vatandaşlığından çıkarılma durumunuzda,
 • Koruma statünüzün iptali durumunda bu davadan yararlanabilirsiniz.

Hangi Kategorilerde İtirazda Bulunabilirim?

 • İngiltere turistlik vize başvurularında,
 • C tipi vize İngiltere yani 6 aydan kısa süreli vizelerde,
 • Öğrenci vizelerinde,
 • Öğrenci olarak uzun süreli sürecek öğrenci başvurularında öğrenci kalacak yer ayarlama gibi işlerini halletmek için başvurduğu öğrenci vizelerinde,
 • Seyahat nedenleri belirtilerek ailesi ile İngiltere’ye gidecek kişilerin başvurusunda,
 • İngiltere Göçmenlik Kurumunun kabul görmediği ve geçerli saymadığı zamanlar kesinlikle mahkemeye verme şansınız olmayacaktır.

İNGİLTERE TİER 1 VİZE HUSUSU

İngiltere dışında eğitimi tanımlamış ve üst düzey seviyelerde kendini geliştirmeyi başarmış İngiltere üzerinde girişimcilik, yatırımcılık veya farklı profesyonelliklerde işler yapması adına yasal olarak TİER 1 vizesi ile çalışma izni sağlanır. Bu çalışma izni onayı İngiltere İçişleri Bakanlığına bağlı bulunan İngiltere Sınır Dairesi sağlamaktadır. Hem ülkenin geleceği için güzel bir yatırım olacak ve hem de sizler için yeni bir fırsat kapısı açılacaktır.

İngiltere Üniversite Mezunu Girişimci Vizesine Nasıl Sahip Olurum?

Öncelikle yükseköğretim kurumundan mezun olduğunuz takdirde bu vizeye başvurunuzu gerçekleştirerek bunu İngiltere üzerinde bir yükseköğretim kurulu tarafından onaylatmanız gerekecektir. Başlangıç olarak onay sürecinden geçmeniz ile 1 yıl süre ile İngiltere’de kalabilecek daha sonrasında yaptığınız hizmetler beğenilirse bu süreyi uzatma şansınız olacaktır. Hatta bu program sayesinde nitelikli iş sahibi olabilir veya İngiltere üzerinde kendi işininiz sahibi olabilirsiniz. Sizi onaylayan eğitim kurumu size sponsor olacaktır. Bazı belirtilen ekonomik şartları yerine getirdiğiniz takdirde serbest meslek hakkı sunulur. Bununla beraber fırsatlar sunulmakla bitmiyor ve yanınızda bakmakla yükümlü olduğunuz aileniz bulunuyorsa onları da İngiltere’ye getirme şansınız bulunuyor. Bu işlemlerden sonra Genel vize kapsamı dışında Tier 1 girişimci vizesine geçmek isterseniz FCA tarafından yatırım fonları ile desteklenebileceğiniz gibi hiçbir muhatap almadan doğrudan İngiliz hükümeti departmanından yararlanarak en alt yatırım 50bin İngiliz Sterlini olarak yararlanırsınız.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Almak İstiyorum

Bu vize sayesinde İngiltere üzerinde istihdam sahibi olmak ve işyeri sahibi olmak adına büyük avantajlar elde ediyorsunuz. Bu şartlar olmadan da kolay bir şekilde İngiliz vatandaşı olma imkanınız bulunmaktadır. Bu vize sayesinde İngiltere’de 183 gün kalma şansınız bulunacaktır. Bundan ayrı olarak sermayenizi geri alma gibi durumlar bu vize şartlarının arasında yer almaktadır.

İNGİLTERE TİER 2 VİZE HUSUSU

İngiltere’de yaşamak isteyen nitelikli insanların başvuruları için sunulan hizmet türüdür. Sporcular, şirket içi transfer veya din adamları gibi nitelikli kişilerin yararlanması için verilen vize türüdür. Bu vize türü sayesinde sadece İsviçre üzerinden değil her ülkeden İngiltere üzerine çalışma gelirler. İngiltere İçişleri bakanlığı tarafından belirlenen iş açığı bulunan kısımlara bu alanlarla ilgili niteliklerini kanıtlamış kişilerin belirlenerek İngiltere Sınır Dairesi tarafından Tier 2 vizesi verilmesi sağlanır.

İngiltere Tier 2 Vize Başvuru Süresi

Seyahatiniz gerçekleşmeden 3 ay öncesine kadar bu vizeye başvurmanız hiçbir sorun teşkil etmeyecektir. 3 hafta kadar sürede memurlar tarafından incelenir ve başvurunuz sonuçlanır. Uzun süreler beklemenize gerek olmaz.

İNGİLTERE TİER 4 VİZE HUSUSU

İngiltere üzerinde eğitimlerinizi gelişmek adına ilköğretim, lise, ön lisans veya yüksek lisans gibi programlarda araştırmalar yapmak veya sertifikalar kazanmak adına eğitim amaçlanarak başvuru yapılan vize türüdür. İngiltere Başkonsolosluğu bu başvuruların değerlendirmelerini yaş gruplandırmalarına göre iki ayrı grupta yapmaktadır. 16 yaş üzerindeki öğrenciler ele alınırken İngiltere Tier 4(General) ele alınırken 4-17 yaş arasındaki kişiler için İngiltere Tier 4(Child) hususu ele alınır. Başvuruları seyahat acentaları ile yapılsa da doğrudan başvuruları da kabul etmektedirler. Vizesi kabul edilen kişiler 30 gün içerisinde İngiltere’ye giriş yapmazlarsa vize otomatik olarak devre dışı kalacaktır.

İNGİLTERE TİER 5 VİZE HUSUSU

İngiltere üzerinde gönüllü olarak çalışılabilecek kurumlarda hayrına çalışacak kişiler veya öğrenim gören kişilerin staj için gerçekleştirecekleri kariyer planında seçim yapabilecekleri vize çeşididir. İngiltere sınır dairesi tarafından bireylere sağlanmaktadır. Bunun yanın sıra Türkiye üzerinden yapılan Tier 5 başvuruları ülkemiz sınırları içerisinde bulunan İngiltere Konsolosluğu tarafından kabul görmektedir. Bu başvurular direk yapılmamakla beraber randevu ile İngiltere başvuru merkezi üzerinden seyahat acentaları tarafından kabul görmektedir.

Tier 5 Çalışan Vizesi

İngiltere’de kişisel yetenekler üzerine şarkıcılık, aktörlük gibi farklı sektörlerde yer almak isteyen kişilerin işine yarayacak vize başvuru çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Futbol oynuyorsunuz ve yeteneğinizi İngiltere ülkesinde sergilemek istiyorsunuz. Bu vize türünden yararlanmanız gerekecektir.

Tier 5 Geçici Çalışan Vizesi (Sadece Hayır İşleri İçin)

İngiltere sınırları içerisinde sosyal sorumluluk projeleri adı altında gönüllü olarak çalışmak isteyenlerin yararlanabileceği bir vize çeşididir. Sosyal sorumluluk projesi altında size sponsor olan kişiler tarafından vizeniz kabul görür. Bu sayede 20 saati geçmemek şartı ile gelir getirmeyen iş bulma şansınız olacaktır.

Tier 5 Çalışan Vizesi( Din Adamları İçin)

İngiltere üzerinde din işleri bakımından hizmet vermek adına başvuru yapılabilecek vize kategorisi olarak karşınıza çıkmaktadır. Din işlerinde İngiltere topraklarında görev yapmak istiyorsanız Tier 5 kategorisini kullanarak vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli Evraklar S.S.S

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vize başvuruları konsolosluk, büyükelçilik ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilen turizm ve seyahat acenteleri ile kurumlara yapılabilir. Başvuruda bulunan kişiler parmak izi ile yüz fotoğrafı olan biyometrik bilgilerini ibraz etmek zorundadır. Vize işlemleri başvuru tarihinden itibaren 3 hafta ile 12 hafta aralığında sonuçlanmaktadır.

İngiltere Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere vizesi için gerekli olan evraklar başvuru sahibine niteliğine göre farklılık taşır. Çiftçi, emekli, çalışan, şirket sahibi, reşit olmayan veya öğrenci gibi niteliklerine göre farklı evraklar hazırlanır. Standart evraklar ise pasaport, vize başvuru formu, 2 tane biyometrik fotoğraf, konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılan vize talep dilekçesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, hem başvuru sahibine hem de ailesi ait mesleki ve gelir belgeleridir.

İngiltere Vizesi Ücreti Nedir?

İngiltere vizesi Schengen vizesi neden farklıdır ödenmesi gereken ücret sabit değildir. Vize başvurusunda vizenin geçerlilik süresi önemli bir etkendir çünkü vizenin geçerlilik süresine göre ücretler değişmektedir. İngiltere konsolosluğu tarafından vize başvurusunda bulunmak isteyenlere 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık gibi 4 farklı geçerlilik süresi için başvuru imkanı sağlanır, harç ücretleri de buna göre belirlenir. Vize ücretine ek olarak satın alınabilecek ekstra servisler vardır, bu servisler sayesinde vize işlemleri hızlı ve daha esnek sonuçlanır.

İngiltere Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.