İngiltere Tier 2 Vizesi Nedir?

İngiltere tier 2 vizesi nedir

İngiltere Tier 2 Vizesi Nedir?

İngiltere Tier 2 vizesi, akademik olarak İngiltere’de tanınmış ya da listelenmişi eğitim kurumlarından mezun olan öğrencilerin yararlandığı bir vize türü olarak öne çıkar.

Akademik olarak üst düzey yetkinliğe sahip olan kişilerin ve de iş hayatına İngiltere’de devam etmek isteyen profesyonellerin başvuru yapabileceği İngiltere vizesi olan Tier 2 kapsamında 4 temel kategori bulunmaktadır.

İngiltere Tier 2 Vize Kategorileri Nelerdir?

 • Yüksek Nitelikli Çalışanlar İçin Tier 2 İngiltere Vizesi

İngiltere Tier 2 Vizesi, çalışma vizesi olarak da bilindiğinden yüksek nitelikli çalışanlar için en uygun vize türü olarak öne çıkar.

Bu doğrultuda İngiltere’deki yüksek standartlı istihdam olanaklarından faydalanmak isteyen ve yeterli düzeyde profesyonel tecrübeye sahip olan kişilerin yüksek nitelikli çalışanlar için kategorize edilmiş olan İngiltere Tier 2 vizesi uygulamalarından yararlanabileceğini söylemek doğru olacaktır.

 • Şirket İçi Transferler İçin Tier 2 İngiltere Vizesi

Kişilerin çalıştıkları şirketlerin İngiltere’de herhangi bir yapılanması ya da organizasyonu mevcutsa kişiler Tier 2 vizesi için başvuru yapabilirler. Tier 2 şirket içi transfer vizesi kategorisi kapsamında herhangi bir şirkette çalışan kişiler, çalıştıkları organizasyonun İngiltere’de herhangi bir yapılanması mevcutsa bu vize türünden faydalanabilirler.

 • Sporcular İçin Tier 2 İngiltere Vizesi

Profesyonel lisanslı sporcuların da yararlanabileceği vize kategorisi olan Tier 2 İngiltere vizesi, İngiltere’de spor müsabakalarına katılacak olan sporcuların başvurabileceği vize türüdür. Bu doğrultuda profesyonel herhangi bir spor dalı ile ilgili olan kişilerin Tier 2 vizesi uygulamalarından yararlanabileceğini söylemek doğru olacaktır.

 • Din Adamları İçin İngiltere Tier 2 Vizesi

Din adamları için vize genel olarak Tier 2 kategorisinde değerlendirilir. Din adamı ve benzeri bir statüye sahip olan kişilerin İngiltere seyahatleri kapsamında yararlanabilecekleri vize programı Tier 2, aynı zamanda seyahat edecek olan kişilere hak ve hürriyetlerinin korunacağının garantisini de vermektedir.

İngiltere Tier 2 Genel Çalışma Vizesi

İngiltere Tier 2 çalışma vizesi, mesleki yetkinliğini ispatlamış ve belirli bir endüstriyel tecrübeye sahip olan kişilerin İngiltere’de istihtam imkanı edinmelerine yardımcı olan bir vize programıdır.

İngiltere Tier 2 çalışma vizesi kriterleri genel olarak Avrupa Birliği statüsündeki ülkelerin yanı sıra İsviçre vatandaşı haricindeki kişiler için geçerliliği olan bir vize türü olarak öne çıkar.

Bu doğrultuda İngiltere Tier 2 vizesi kapsamında İngiltere’de çalışmak isteyen AB ya da İsviçre vatandaşı olmayan kişiler, bu vize türünden faydalanabilirler.

İngiltere genel çalışma vizesi Tier 2, kişilerin Birleşik Krallık sınırları içerisinde profesyonel yetkinliklerin uygun olan pozisyonlarda istihdam olanağı bulması halinde onlara İngiltere’de çalışma güvencesi sağlayan bir izin belgesi niteliği de sağlar.

Bu doğrultuda kişinin statüsüne ve pozisyonuna göre farklı zaman aralıklarında tanımlanacak olan İngiltere Tier 2 genel çalışma vizesi, kişinin İngiltere sınırları içerisinde güvenli bir şekilde istihdam edilmesini amaçlar.

Bu doğrultuda Tier 2 İngiltere genel çalışma vizesi kapsamında başvuru yapan kişinin, istihdam olanağı elde ettiği şirketin başvurulan pozisyonunda yetkin olduğunu ispatlaması da zorunlu bir yükümlülük olarak öne çıkar.

Bu doğrultuda Tier 2 İngiltere genel çalışma vizesine başvuru yapan kişinin başvuru evrakları arasında kendi yetkinliğini ve profesyonel deneyimini belgeleyen evrakları de eklemesi gerekmektedir.

İngiltere Tier 2 Puanlama Sistemi Nedir?

İngiltere hükümeti tarafından sınırları ve kapsamı belirlenmiş olan “Yüksek Nitelikli Göçmen Planı”, İngiltere Tier 2 vizesine başvuru yapacak olan kişilerin denetlenmesi ve değerlendirilmesini de hedef alan bir uygulama olarak bilinir.

Bu doğrultuda İngiltere Tier 2 vizesi başvuruları için kullanılan puanlama sistemi, “Yüksek Nitelikli Göçmen Planı” olarak da nitelendirilen bu uygulama tarafından temellendirilmiştir. Tier 2 vizesi için başvuru yapacak olan kişiler, bahsi geçen plan tarafından sınırları çizilmiş olan prosedürler kapsamında değerlendirilmek üzere gözden geçirilir. Kişinin Tier 2 gereksinim ya da prosedürlerine uymaması halinde yaptığı başvuru askıya alınır.

Tüm bunların yanı sıra Tier 2 İngiltere vizesi için kullanılan puanlama sistemi; yabancı dil, akademik yeterlilik, profesyonel beceriler ya da tecrübe gibi değişkenleri dikkate alır.

Dikkate alınan tüm bu değişkenlerin kişide vasıf olarak bulunması durumunda kişinin yaptığı Vize başvurusu diğer etkenler de dikkate alınmışsa yüksek olasılıkla olumlu sonuçlanacaktır.  İngiltere Tier 2 vizesi puanlama sistekinde dikkat edilen genel hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yabancı dil yeterliliği
 • Lisanslı Şirket Sponsorluğu
 • Maaş gelir seviyesi
 • Maddi yeterlilik ve Finansman mevcudiyeti

Yukarıda sıralanan niteliklerin İngiltere Tier 2 vizesi için başvuru yapan kişide bulunması durumunda, başvuru yapan kişi tüm bu yetkinliklerini ve kriterleri ispatlamakla yükümlendirilir.

Bu doğrultuda kişinin başvuru evrakları arasında maaş yeterlilik belgesi, yabancı dil seviyesini kanıtlayan skor belgeleri ve benzeri dokümanlar, maaş gelir seviyesini ispatlayan maaş bordroları gibi evraklar yer almalıdır.

Tier 2 İngiltere Puanlama Sistemi Hakkında Detaylar

Puanlama sistemi, Tier 2 başvurularının kabul edilebilmesi açısından nihai karar etkeni olarak değerlendirilebilir. Bu doğrultuda vize başvurusu yapan kişilerin puanlama kriterlerini ve prosedürlerini dikkate almaları gerekmektedir. Değerlendirme kriteri olarak dikkate alınan ve sınırları “Yüksek Nitelikli Göçmen Planı” tarafından belirlenen puanlama sistemi de şu şekilde detaylandırılmaktadır:

 • İngiltere’de istihdam gerektiren meslek alanlarından birinde çalışmak üzere lisanslı şirketten Kabul Mektubu:  30 PUAN
 • İngiltere’de yerel işgücü testi sonrasında lisanslı şirketten COS Belgesi: 30 PUAN
 • Yıllık 152.100 GBP ve üzeri maaşla istihdam taahhüdüyle Kabul Mektubu: 30 PUAN
 • Yıllık minimum 20.300 GBP maaş geliri: 20 PUAN
 • İngilizce Dil Yeterliliği: 10 PUAN

İngiltere Tier 2 Vize Başvuru Sürecine İlişkin Önemli Hususlar

İngiltere Göçmenlik yasaları kapsamınca Tier 2 vizesi, nitelikli iş gücünü İngiltere’ye çekmeyi hedefleyen bir vize kategorisi olarak öne çıkar.

Bu doğrultuda İngiltere’de herhangi bir şirketten ya da organizasyondan teklif alan profesyoneller ya da sporcular Tier 2 kapsamında sağlanan tüm olanaklardan faydalanabilmektedir.

İngiltere’de iş imkanı elde eden kişilerin, iş imkanı elde ettikleri şirketten “Certificate of Sponsor” olarak da adlandırılan sponsorluk sertifikasını alarak gerekli vize başvuru merkezi mercilerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kişilerin yaptıkları çalışma vizesi başvurularının geçerli olabilmesi adına en önemli hususlardan biri olan bu sertifika, kişinin İngiltere’deki istihdam olaraklarına katılacağının ispatı olarak da değerlendirilmektedir.

Yukarıdan belirtilen hususların yanı sıra başvuru yapacak olan kişilerin İngiliz Hükümet mercileri tarafından sınırları çizilen kriterleri yerine getirebilmeleri adına evrakların düzenli, tarihleri doğru optimize edilmiş yasal geçerliliğe sahip olarak yapılandırılmış şekilde teslim edilmeleri büyük önem arz eder.

Bu doğrultuda başvuru yapan kişilerin vize başvuru evraklarının tesliminde belgelerin geçerliliğine dair tüm detaylara özenle dikkat etmeleri yararlı olacaktır.

İngiltere Tier 2 Vizesi Nedir? S.S.S

İngitere Tier 2 Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere Tier 2 genel çalışma vizesi başvuru sahibine İngiltere'de nitelikli işçi vasfı ile çalışma hakkı tanımaktadır. İngiltere skilled worker vizesi, İngiltere'de bulunan lisanslı bir şirket tarafından iş teklifi almış ve işe kabul edilmiş vatandaşlara verilen bir çalışma vizesi türüdür.

İngiltere Tier 2 Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere tier 2 vize başvuruları için randevu alınması ve randevu gününde şahsen vize başvuru merkezinde bulunulması gerekir. Birleşik Krallık vizesine başvuru için bölge ayrımı bulunmamaktadır. Başvuru sahipleri ikamet ettikleri şehre en yakın vize başvuru merkezleri aracılığıyla işlemlerini tamamlayabilir.

İngiltere Tier 2 Vizesi Kaç Yıllık?

İngiltere Tier 2 vize sahipleri İngiltere'de maksimum 5 yıl 14 gün ikamet izni hakkına sahip olabilirler veya sponsorluk sertifikasında belirtilen süreye 1 ay ekleyerek ikamet hakkına sahip olabilirler. Başvuru sahibi kısa olan seçeneğe uymak zorundadır.

İngiltere Vize sayfamızı ziyaret ediniz.