İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngiltere tier 4 nedir

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ya da Galler gibi ülkelerde eğitim almak isteyen kişilerin yararlandığı İngiltere Tier 4 vizesi, kapsamlı bir vize programı olmakla birlikte öğrencilerin ihtiyacı olan tüm nitelikleri karşılamaktadır.

Orta öğretim, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi gibi akademik programları kapsayan İngiltere Tier 4 vizesi yaş gruplarına ve öğrenci niteliklerine bağlı olarak farklı şekillerde uygulanabilir.

İngiltere Tier 4 Vizesi Uygulama Biçimleri

İngiltere Tier 4 vizesi başvuruları öncelikle yaş standartlarına göre kategorize edilir. Vize verilecek kişinin seviyesinin orta öğretim seviyesinde olması ya da yüksek öğretim programlarına başvuru yapması, farklı vize politikalarının uygulanmasını gerektirir.

Bu doğrultuda 16 yaş üzeri öğrenciler için İngiltere Tier General 4 vize uygulamaları takip edilirken ilk ve ortaöğretim öğrencileri için ise Tier 4 child prosedürleri uygulanır.

İngiltere Tier 4 Puana Dayalı Sistem

İngiltere öğrenci vizesine başvuru yapacak olan kişilerin genel olarak puana dayalı sistem kuralları gereğince değerlendirilirler. İngiltere Tier 4 vize başvurusu yapacak olan kişi, belirli prosedürleri yerine getirerek puana dayalı sistemin gereksinimlerini uygular.

İngiltere öğrenci vizesi Tier 4 için kabul almak isteyen öğrencilerin puan sistemine göre minimum 40 skor yapmaları gerekmektedir. Puana dayalı sistemde, başvuru yapacak öğrencilerin puan alabilecekleri etkenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Öğrenciye Sponsor Olan Eğitim Kurumunun Onay Mektubu: 30 Puan

İngiltere Tier 4 öğrenci vizesi kapsamında uygulanan puanlama sistemi içerisinde öğrencilere en yüksek puan hacmini, öğrencilerin başvuru yaptıkları eğitim kurumu tarafından verilen onay mektubu oluşturmaktadır.

CAS Belgesi olarak da adlandırılan bu kabul mektubu, öğrencinin eğitim alacağı eğitim kurumu tarafından verilen bir belgedir. İngiltere Tier 4 vizesi için başvuru yapacak olan kişi bu onay mektubunun kopyasını ek olarak vize başvuru evrakları arasına ekleyerek 30 puan alabilir.

  • Öğrencinin Maddi Teminatı: 10 Puan

İngiltere Tier 4 vizesi puanlama sisteminde bir diğer önemli puan kaynağı ise öğrencinin maddi varlığının teminatı. İngiltere Tier 4 öğrenci vizesi için başvuru yapacak olan öğrencilerin, İngiltere’deki eğitim ve öğretim hayatları boyunca yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte maddi güce sahip olduklarını belgelemeleri, puanlama sistemi kapsamında öğrencilere 10 puan kazandırmaktadır.

Bunun yanı sıra, öğrenciler maddi dökümlerini ve ailelerinin sponsorluklarını ispatladıkları taktirde vize başvuru sürecindeki en önemli adımlardan birini atmış sayılmaktadırlar.

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Etkenler

İngiltere öğrenci vizesi olarak da nitelendirilen Tier 4 vizesi kapsamında öğrencilerin uymaları gereken prosedürler, İngiltere hükümet organlarınca yetkilendirilmiş kuruluşlarca tasarlanmaktadır. Özellikle CAS belgesi olarak da nitelendirilen öğrencinin İngiltere’de öğrenim göreceği eğitim kurumundan aldığı onay mektubu, Tier 4 vizesi başvuruları için son derece kritik öneme sahiptir.

Bu bilgi ışığında öğrencilerin, İngiltere Tier 4 vize başvuruları ile alakalı adımlarını atmadan en az 3 ay önce eğitim ve öğretim görecekleri eğitim kuruluşundan onay mektuplarını talep etmeleri gerekmektedir.

CAS Belgesi yani onay mektubunun yanı sıra öğrencinin; maddi yeterlilik, yabancı dil yeterliliği, akademik yeterlilik gibi etkenler üzerinden de istenilen düzeyde olması gerekmektedir.

Bu gibi ayrıntılar kapsamında İngiltere Tier 4 öğrenci vizesi için başvuru yapacak olan şahısların dikkat etmeleri gereken diğer hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Belgelerin Asıllarının Eksiksiz ve Net Bir Şekilde Teslim Edilmesi

Tier 4 İngiltere öğrenci vizesi başvurusunda CAS belgesi kadar önemli olan bir diğer etken de belgelerin eksiksiz ve yanıltıcı unsur içermeyecek şekilde teslim edilmesidir.

Bu doğrultuda vize başvurusu yapacak olan kişilerin belgelerin asıllarını, teslim edilen diğer belgelerle uyuşmazlık ya da çelişkili ifade içermeyecek şekilde teslim etmeleri, vize başvurularının olumlu sonuç alması açısından yararlı olacaktır. Başvuru yapacak olan kişinin eksik belge teslim etmesi ya da belge aslı yerine fotokopi teslim etmesi durumunda vize başvurusunun reddedilmesi ya da ertelenmesi muhtemeldir.

  • Belge Kopyalazının Ek Olarak İletilmesi

Tier 4 başvuruları kapsamında öğrencilerin, teslim edecekleri belgelerin kopyalarını da evraklar arasında ibraz etmeleri gerekebilir. Bunun yanı sıra belgeler arasında eğer İngilizce olmayan evrak varsa, Tier 4 vizesi için başvuru yapacak olan kişinin bu belgeyi gerçeğine uygun tercümesi ile ibraz etmesi zorunludur. Tercüme edilerek ibraz edilen belgelerin yanında tercümeyi gerçekleştiren kişinin ıslak imzası ya da mührüne ek olarak adresi ve iletişim bilgileri de bulunmalıdır.

  • İngilizce Yeterlilik Seviyesinin İspatını İçeren Belgeler

Öğrenci vizesi olarak da nitelendirilen İngiltere Tier 4 vize başvuruları kapsamında dikkat edilen bir diğer önemli noktalardan biri de dil yeterliliğidir. Başvuru yapacak olan öğrencilerin dil yeterliliklerini eğer varsa TOEFL ya da IELTS gibi sınav sonuçlarının yanı sıra Profiency yeterlilik belgeleri ile birlikte ibraz etmeleri gerekmektedir. Öğrencilerin en az B1 seviyesinde dil yeterliliğine sahip olmaları zorunlu olmakla birlikte NQF 6 üzeri eğitim programlarına tabii tutulacakların da B2 standartlarında dil yeterliliğine sahip olmaları koşulu zorunlu kılınmıştır.

  • Önemli Not: 6 Nisan tarihinden, İngiltere Hükümeti tarafından yetkilendirilmiş kurumlarca yapılan yeni düzenlemeler doğrultusunda İngiltere Tier 4 öğrenci vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin, IELTS for UKVI (SELT-Secure English Language Test) sonuçlarının da başvuru belgeleri arasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Önemli Not II: İngiltere üzerinde yurtdışından gelecek olan ve Tier 4 vizesi başvurusu yapan okullara ilişkin detaylandırılmış listeye uk.gov home offive sayfasına ek olarak UK NARIC sayfaları üzerinden de ulaşılabilir.

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

İngiltere hükümet organlarınca yetkilendirilen İngiltere Başkonsolosluğu Tier 4 vizesi için başvuruları doğrudan kabul etmemektedir. Bu doğrultuda İngiltere Tier 4 vize başvurusu yapacak olan öğrencilerin online vize başvurusu yapması beklenmektedir.

Online vize başvurusu yapacak olan öğrenciler, internet üzerinden yapacakları ön kayıt, başvuru, ödeme gibi işlemlere ilişkin detayları İngiliz Konsolosluğuna ait resmi internet sitesi olan Visa4UK üzerinden online olarak edinebilirler. Yine aynı şekilde online başvuru süreçlerini, aynı sayfa üzerinden tüm detaylara ilişkin soruların cevapları ile birlikte organize ederek sürdürebilirler.

Yeni Biyometrik Oturum İzni Uygulaması Hakkında

Tier 4 öğrenci vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli hususlardan biri, öğrencilerin vizelerinin İngiltere’deki eğitim sürelerince basılamayacağı hakkındaki detaylarla alakalıdır. İngiltere Hükümeti tarafından yetkilendirilmiş kurumlar Tier 4 vizesi için başvuru yapan öğrencileri, İngiltere’deki eğitim sürelerini tamamen kapsayacak şekilde vize basılmayacağı konusunda sürekli olarak uyarmaktadır.

Biometric Residence Permit olarak da adlandırılan sistemin yürürlüğe girmesiyle birlikte öğrencilerin başvurularına yetkili kurumlar tarafından 30 gün süreli vize tanımlanabilmektedir. Bu izin öğrencinin İngiltere’ye giriş yaptığı tarihten çok kısa bir süre sonra (yaklaşık 10 ila 15 iş günü) Biometric Residence Permit adlı belgeyi, gösterilen adrese yakın postane birimlerinden almak zorundadır.

İngiltere Tier 4 Vizesi S.S.S

İngiltere Tier 4 Vizesi Nedir?

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi, İngitere'de 6 aydan uzun sürecek eğitimler için başvurmanız gereken vize türüdür. Eğer 6 aydan kısa sürecek dil okulu vb. herhangi bir eğitim için İngiltere'ye gidecekseniz İngiltere Kısa Süreli Öğrenci Vizesine başvurabilirsiniz.

İngiltere Tier 4 Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Konsolosluğu Tier 4 vize işlemleri için başvuruları doğrudan kabul etmemektedir. İngiltere Konsolosluğu'na ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online olarak başvuru yapılmaktadır.

İngiltere Tier 4 Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tier-4 Öğrenci Vize Başvuruları yaklaşık 3 hafta içinde sonuçlandırılmaktadır. Sonuçlanma süresi konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmekle beraber 15 iş günü olarak belirtilmiştir. Kişiye ve sunmuş olduğu evraklara bağlı olarak sonuçlanma süresi değişmektedir.

İngiltere Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.