İngiltere Turistik Vize Güncel İşlemler

İngiltere turistik vize ücret

İngiltere Turistik Vize

İngiltere turistik vize, İngiltere’ye turistik amaçlarla gidecek olan kişilerin yararlandığı bir vize türü olarak öne çıkar. İngiltere turistik vize hem başvuru sürecine dair detaylar hem de resmi prosedürler açısından diğer İngiltere vize türlerine göre farklılık gösterir.

İngiltere turistik vizeleri yetkili hükümet kurumları tarafından sadece turistik amaçlar ile sınırlandırılmış olup seyahat eden kişinin İngiltere üzerinde herhangi bir ticari hakkının olmayacağının altını çizer.

İngiltere genel ziyaretçi vizesi olarak da adlandırılan turist vizesi; kültürel, sanatsal gezilerin yanı sıra eğlence, tatil amaçlı geziler için de çıkartılabilir.

Diplomatik olarak Schengen statüsüne sahip olmayan İngiltere’nin ziyaretçilerine sağladığı vize hakkı Schengen statüsüne sahip ülkelerde geçerli değildir. Bu yüzden İngiltere’den Schengen statüsüne sahip diğer Avrupa ülkelerine geçecek olan turistlerin Schengen vize başvurusu yapması gerekmektedir.

İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi Başvuruları Hakkında

İngiltere turist vizesi yani genel ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar diğer vize türlerinden genel olarak farklılık gösterir. İngiltere’ye turistik amaçlarla gidecek olan kişi İngiltere genel ziyaretçi vizesi başvuru sürecinde mesleği, eğitim durumu, maddi durumu ile alakalı detayları belgelemekle yükümlüdür.

İngiltere turist vizesi ile alakalı bir diğer önemli detaysa kişinin, vize için fiziki başvuru yapmadan önce resmi web sitesinden hesap oluşturularak turist vizesi kategorisi üzerinden online vize başvurusu yapmasıdır. Başvuru yaparken kişi İngiltere vize başvuru formu üzerinden bilgilerini paylaşarak süreci başlatabilir.

İngiltere Turist Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

İngiltere turist vizesi başvuruları, İngiltere Başkonsolosluğu tarafından otorite verilmiş seyahat acenteleri ve organizasyonlara yapılabilir. Turist vizesi başvurusu yapacak olan kişiler, tüm başvuru süreçleri kapsamında bu organizasyonlarla iletişim halinde bulunurlar. Gerekli evrakları bu organizasyonlara sunarlar ve başvuru işlemlerini İngiltere Devleti ve Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş bu kurumlar aracılığı ile tamamlarlar.

İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

İngiltere genel ziyaretçi vizesi için gerekli olan evraklar arasında kişinin vatandaşlık belgesi, kimlik belgesi ve pasaport gibi evraklar yer alır. Diğer vize kategorilerinde de bulunan ve genel zorunluluk esasına dayanan evraklar haricinde kişinin İngiltere genel ziyaretçi vizesi başvurusu için tamamlanması gereken evraklar ise şu şekildedir:

 • Finansal Dokümanlar

Kişinin ekonomik açıdan İngiltere’ye turistik bir ziyaret düzenlemeye elverişli olduğunu ispatlayan belgelerdir. Bu belgeler arasında son altı aylık banka hesaplarının listelendiği finansal bilgiler, son üç aylık maaş bordrosu, şirket tarafından verilecek olan çalışan belgesi gibi ekler yer alır. Eğer kişinin İngiltere seyahatine sponsorluk edebilecek yetkinlikte birinci dereceden akrabası mevcutsa, bu kişinin İngiltere’deki maddi durumunun beyanı için son 3 aylık maaş bordrosu gibi veriler de gereklidir.

 • Mesleki ve Profesyonel Dokümanlar

İngiltere genel ziyaretçi vizesi başvurusu aşamasında gerekli olan diğer belgeler ise kişinin mesleki ve profesyonel mevcudiyetinin kanıtı niteliğinde olan belgelerdir. Bu belgeler, İngiltere vizesine başvurusu yapacak olan kişinin çalıştığı şirketin yetkilisi tarafından antetli kağıda İngilizce yazılmış işveren izin yazısı gibi evrakları kapsar.

Bunun haricinde kişinin şirketteki konumu, iş pozisyonu, maaş ve sigorta bilgisi gibi kriterler de bu belgede yer almalıdır. Bunun yanı sıra SGK tarafından sağlanan işe giriş belgesi ve SGK hizmet dökümü de bu dokümanlar arasında yer almalıdır.

Dikkat!

 • Mesleki ve profesyonel yetkinlikle alakalı kişinin iş yerinden alacağı izin yazısı ve diğer belgeler tamamen İngilizce hazırlanmış olmalıdır.
 • Bu şirket faaliyet belgesi, orijinal ıslak imzası ile güncel tarihli bir belge olarak beyan edilmelidir.
 • Kişi şirket sahibi ise; kişinin ticari sicil kaydı, şirketinin faaliyet belgesi ve ticaret oda kaydı gibi belgeleri de içermelidir. Şirketin ticari faaliyetlerin dair tüm bu belgeler, şirketin kayıtlı olduğu ticaret odasından alınabilir.
 • Kişi emekli ise; emeklilik maaş ve hesap cüzdanı son üç aylık hesap dökümünü kapsayacak şekilde emeklilik kartı fotokopisi ile belgelere eklenmelidir.
 • Kişi tarım sektörü çalışanı yani çiftçi ise bağlı bulunduğu ziraat odasından çiftçiliğinin ispatı niteliğinde olan belgeyi temin etmeli ve İngiltere vize başvuru evrakları arasına eklemelidir.
 • Kişi yüksek statülü meslek grupları arasında yer alan doktor, avukat, eczacı, diş hekimi, mühendislik gibi meslek gruplarından herhangi birinin mensubu ise; mesleği ile alakalı oda kaydını ve meslek kimlik kartını başvuru evrakları arasına eklemelidir.
 • Eğitim ile Alakalı Dokümanlar

İngiltere genel ziyaretçi vizesi için başvuru yapacak olan kişi, eğitim durumunu tescil eden belgeleri de İngiltere vize başvuru evrakları arasına eklemelidir. Bu belgeler arasında:

 • Kişi eğer öğrenci ise; bağlı olduğu eğitim kurumundan kişinin öğrenci olduğunun ispatı niteliğinde olan öğrenci belgesi, akademik alanını belirten belge ile birlikte eklenmelidir.
 • Aynı şekilde İngiltere turist vizesi başvurusu yapacak olan kişi okul tarafından sağlanan izin belgesini de bu belgeler arasına eklemelidir.
 • Kişi eğer 18 yaşından küçük ise; doğum sertifikası ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi belgeleri de başvuru evrakları arasında bulundurmalıdır.
 • Annesi, babası ya da herhangi bir üçüncü şahıs kişi ile seyahat ediyor durumunda ise; seyahat etmesine dair herhangi bir engel olmadığının ispatı olan belge yer almalıdır.
 • Eğer ebeveynleri kişinin yanında değilse, ebeveynleri tarafından verilen iznin ispatı olan ve iki ebeveynin de imzasını taşıyan belge de bulunmalıdır.

Başvuru için İstenilen Ek Evraklar

İngiltere turist vizesi için başvuru yapacak olan kişinin yukarıdaki tüm prosedürleri yerine getirmesinin yanı sıra aşağıda belirtilen ek belgeleri de tamamlaması gerekmektedir:

 • Detaylı İngiltere gezi rehberi
 • Kalınacak olan Otel ya da pansiyonların rezervasyon bilgileri
 • Gidiş ve geliş uçak bileti bilgileri
 • Kişi adına kayıtlı olan tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, araba ehliyeti gibi belgeler
 • Kişinin askerlik durumunu açıklayan İngilizce belge
 • Son altı ay geçerliliği olan Türkiye Cumhuriyeti oturma izni belgesi

Online İngiltere Vize Başvurusu

Teknolojinin sağladığı imkanların gelişmesiyle birlikte prosedür ve uygulama açısından en zorlayıcı süreçlerden biri olan vize başvuruları da daha kolay bir hal aldı. Online vize başvurusu sayesinde, vize başvuru süreçlerindeki fiziki işleri minimum seviyeye indirip süreci daha kolay bir şekilde ilerletmek mümkün.

Online İngiltere Vize Başvurusu Hakkında

Online İngiltere vize başvurusu yapacak olan kişi, “VAF1A Başvuru Formu” olarak da adlandırılan bir belgeyi resmi olarak yetkilendirilmiş siteler üzerinden doldurmakla yükümlüdürler. İngiltere vize başvurusu için fiziki şartların yerine getirilmesinden önce VAF1A Başvuru Formu doldurularak öncelikli belge işlemleri halledilebilir. İngiltere online vize başvurusu da şu şekilde yapılır:

 • Öncelikli olarak İngiltere Başkonsolosluk ve Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş kurumların sayfalarından hesap oluşturulur.
 • Sonrasında Başvuru yapılacak olan İngiltere vize türü seçilerek online İngiltere vize başvuru formu doldurulur.
 • Online İngiltere vize başvuru sürecinde seyahat amacı ve kişisel bilgileri irdeleyen tüm sorular İngilizce yanıtlanmalı.
 • Sign Declaration bölümüne gelindiğinde yapılan online vize başvurusu onaylanır. Sonrasında ise beyanın iç kabulü için imza ile birlikte form gönderilerek süreç tamamlanmış olur.
İzmir İngiltere Konsolosluğu

İngiltere konsolosluğu Türkiye’de belirli illerde yer edinir. Bu iller içerisinde İzmir’de bulunur. İzmir ve civarındaki illerde bulunan vatandaşlar, İngiltere’ye seyahat gerçekleştirmek istedikleri takdirde bu konsolosluğa müracaat edebilir. Burada vize işlemleri ve oturum izni gibi her türlü etmen hakkında detaylı bilgi edinilmesi mümkündür.

İngiltere Tier 1 Vizesi

İngiltere’ye seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşlar belirli vize türlerine göre işlemlerini halletmeli. Bu vize türleri içerisinde Tier 1 vizesi de bulunur. Tier 1 vizesi, profesyonel ve akademik açıdan yüksek seviyede çalışma hayatı bulunan vatandaşların alması gereken vize tipidir. Konsolosluğa tier-1 vizesi ile ilgili başvuru talebinde bulunduğu takdirde işlemler tarafınıza iletilir.

İngiltere Dil Okulu Vizesi

Dil eğitimini İngiltere’de devam etmek isteyen kişiler, dil okulu vizesi almalıdır. Dil okulu vizesi, hızlandırılmış eğitim programları ile birlikte bulunur. Aynı zamanda vize işlemleri esnasında bu detay belirtilirse, evraklarda bu doğrultuda alınır. Aile birleşimi ya da oturma izni gibi belirli vize türlerinde dil yeterliliği olmadığı takdirde süreç sizin açınızdan problemli olabilir. Dil okulu vizesi, konsolosluk bünyesinde kurs şeklinde verilir.

Tier 2 Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İngiltere tier 2 vizesi, çalışma vizesidir. Tier 2 vizesine başvuru da bulunduktan sonra tarafınızdan belirli evraklar istenir. Bunlar kişinin ülkede bulunma sürecine göre fark etse de genel olarak şu şekildedir;

 • Sponsorluk sertifika referans numarası
 • İngilizce yeterlilik belgesi
 • 3 aylık banka hesap dökümanı
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi şeklindedir.

Detaylı evraklar, kişisel bilgilere göre konsolosluk bünyesinde tarafınıza iletilir.

İstanbul İngiliz Konsolosluğu

İngiltere’ye seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşlar, İstanbul İngiliz Konsolosluğu’na müracaat da bulunabilir. Burada vize türlerine göre çeşitli işlemler yapılır. Resmi tatil günleri dışında haftanın belirli saat dilimleri içerisinde başvuruda bulunduğunuz takdirde randevunuz da bu doğrultuda alınır. Konsolosluğun yoğun olduğu dönemler, genel olarak sezonluk değişkenlik gözetir.

Otel Rezervasyonunda Dikkat Edilecekler

Herhangi bir ülkeye seyahat gerçekleştirileceği sırada evrak dosyası içerisinde otel-rezervasyon belgeleri yer edinir. Her ülkede bulunulduğu süreçte otelde ikametgah edilecekse, otelden alınan rezervasyon bilgileri belgeli şekilde evrak dosyası içerisinde bulunmalı. Burada geçmiş zamandan alınan bir rezervasyon bilgisi yer edilmemeli. Aynı zamanda ıslak imzalı belge isteniyorsa, bu detay da önem taşır.

İngiltere Dil Okulu Çalışma İzni

İngiltere’de bulunan dil okullarından eğitim alan kişiler, program süreçlerine göre çalışma izni alabilir. Ancak bu durum program süresi ne kadar uzun olursa olsun çalışma izni alınması mümkün değildir. Dil okulu çalışma izni, İngiltere’de üniversite ya da yüksek lisans öğrencilerinin alması gereken vizedir. Burada haftada 20 saat yarı zamanlı olarak çalışan öğrenciler, çalışma iznine sahip olabilir. 

Call Now ButtonAcil Vize