Konsolosluk resmi sitesi değildir.  İngiltere Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: gov.uk/government/world/turkey.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Menu
Consultation For United Kingdom
Consultation For United Kingdom
Consultation For United Kingdom
Previous
Next

İngiltere Vize Başvurusu

 

İngiltere vizesi için başvurular; Birleşik Krallık hükümeti, İngiltere Büyükelçiliği ya da İngiltere Başkonsolosluğu tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş organizasyonlara yapılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eğer diplomatik pasaport sahibi değilseler İngiltere’ye yapacakları seyahatleri kapsamında İngiltere’ye giriş izinleri olan İngiltere vizesine sahip olmakla yükümlüdürler.

 

Farklı İngiltere vizesi türleri olduğundan, her bir vize türünde de başvuru sürecinin kendine özgü ilerlediğini söylemek doğru olacaktır. İngiltere üzerinden farklı bir ülkeye aktarma yapmak için vizeye ihtiyacı olanlar 24 saat geçerliliği olan transit vizeye sahip olma durumundadırlar.

Bunun yanı sıra İngiltere turist vizesi, İngiltere ticari vizesi gibi farklı vize türlerinin başvuruları da evraklarıyla farklı ilerleyebilmektedir.

 

İngiltere Vize Başvurusunun Geçerli Olabilmesi İçin Nelere Dikkat Etmeli?

 

İngiltere vize başvurusu yapacak olan kişilerin öncelikli olarak başvurularını eksiksiz evrakla tamamlamaları gerekmektedir. Her ne kadar vize türlerine göre gereklilikler ve prosedürler değişse de vize başvurusu alan resmi kurumların taviz vermediği tek nokta belge eksiğidir

Bunun yanı sıra vize başvurusu yapan kişiler, eksik ya da hatalı beyanda bulunmama konusunda da son derece hassas olmalıdırlar.

İngiltere Devleti tarafından yetkilendirilmiş olan vize değerlendirme kurumları, bazı durumlarda hatalı ibraz ve beyanları yanıltıcı beyan olarak kabul edebilmekte dolayısıyla bu durum İngiltere vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden başvuru yapacak olan kişilerin ibraz edecekleri bilgileri son derece hassas ve resmi belgelerle sunmaları büyük önem arz eder.

 

İngiltere Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

 

İngiltere vize başvuruları kapsamında gerekli olan evraklar vize türüne göre farklılık gösterir. İngiltere ticari vizesi, iş amacını ve barınma süresini belgeleyen evrakları içerirken İngiltere turist vizesi kişinin sağlık sigortasını belgeleyen evrakları öne çıkarır.

Diğer İngiltere vize türleri de ziyaret amacından maddi varlığa kadar kişinin farklı mevcudiyetlerini irdeleyen vize başvuru evrakları ve belgelerini gerekli kılabilir.

 

İngiltere Başkonsolosluğu, gerekli gördüğü taktirde vize başvuru sürecinde inisiyatif kullanarak ek belge talep etme hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra İngiltere vizesi başvurusu yapacak olan kişiler başvuru süreçlerinde teslim ettikleri belgeler arasında İngilizce olmayan belgelerin tercüme edilmiş versiyonları da teslim etmekle yükümlüdürler.

Bahsi geçen belgeler vize başvuru merkezlerine ibraz edilirken aslına uygun bir şekilde tercüme edildiğine dair ekle birlikte teslim edilmelidir. Aynı şekilde tercüme ile alakalı detayları barındıran bu ekler arasında tercüme yapan kişinin bilgileri, imzası, adresi ve belgenin tercüme edildiği tarihi tastik eden bir ifade yer almalıdır.


İngiltere Vize Başvuru Randevusu

İngiltere vize başvurusu yapacak olan kişinin başvuru işlemlerini yerine getirebilmesi adına başvuru yapacağı başvuru merkezinden randevu alması gerekmektedir. Kişinin vize başvuru sürecine dair tüm gerekliliklerini yerine getirebilmesi açısından son derece önemli olan bu randevu, vize alım sürecinin netleşmesi açısından büyük fayda sağlar.

İngiltere vizesi için başvuru yapacak olan kişi, vize randevusu için İngiltere vize başvurusu online işlemler sayfası üzerinden randevu tarihini organize edebilir. Türkiye’deki İngiltere vize başvuru merkezleri başlıca İstanbul, Gaziantep, Antalya, Adana, Ankara, Adana, Bursa ve İzmir gibi şehirlerde yer almaktadır. İngiltere, Kanada , Amerika vize başvuruları bir birini etkileyebilmektedir.

 

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngiltere Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: gov.uk/government/world/turkey olup, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz. Güncel olmayan bilgiler rastlandığı takdirde Gaziantep Vize sitesine bildirmeniz rica olunur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.