19. İngiltere 2023 Yılı; Vize Fiyatları Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

İngiltere Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

İngiltere vize işlemleri konsolosluk randevu bilgileri

İngiltere vizesi Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere başta olmak üzere Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ülkelerine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapması gereken vizedir. Online olarak gerçekleştirilen İngiltere vize işlemleri için zorunlu prosedür biyometrik verilerin beyan işleminin tamamlanmasıdır.

Vize Harç Ücreti

İngiltere vize başvurusunda bulunacaklar seyahat amacını kanıtlayan belgeler ile birlikte aynı zamanda tüm seyahat masrafını karşılayacak kadar ekonomik güce sahip olduğunu ispatlamalıdır. Başvuru sahibi seyahat sonrası Türkiye’ye geri döneceğini kanıtlayan belgeler ibraz etmelidir.

Gerek ülkede kalış süresi gerekse seyahatin amacına bağlı olarak talep edilen evraklar ile vize harç ücreti farklılık göstermektedir. İngiltere’ye seyahat planlayan hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahipleri İngiltere konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile işlem gerçekleştirir.

Vize Muafiyeti

Diplomatik pasaporta sahip olanlar 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır, İngiltere vizesi ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmak için ingilterekonsoloslugu.gen.tr ziyaret etmek söz konusudur. Konsolosluk ve büyükelçilik tarafından outsource edilen başvuru merkezi ya da hizmet merkezleri vize başvurularını kabul etmektir.

Online sistem üzerinden profil oluşturularak yapılan başvurular online olarak form doldurularak devam eder, formun kopyası onaylandıktan sonra alınarak imzalanır ve aynı sistem üzerinden randevu belgesi ile birlikte müracaat gerçekleştirilir.

Randevu Oluşturma

Vize başvurusunu şahsen yapanlar işlemlerinin tamamlanabilmesi için biyometrik verilerini ibraz etmelidir bunun için İngiltere konsolosluk randevu oluşturulmalı, randevu gün ve tatilde parmak izi ve fotoğraf verilerinin alınması için resmi başvuru merkezinde hazır bulunmalıdır. Başvuru sürecinin tamamlanması vize türüne ve seyahat amacına göre farklı sürelerde gerçekleşir.

İngiltere Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere vize başvurusu yapmadan önce bilinmesi gerekenler şunlardır;

  • Başvurusu olumlu sonuçlananlar sundukları evrakları konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezlerinden teslim alır.
  • Evraklar teslim alınırken bilgilerin seyahat belgesine eksiksiz ve doğru olarak işlendiği kontrol edilmelidir.
  • Başvuru olumsuz sonuçlandığında gerekçe öğrenilerek karara itiraz edilir.
  • Vize başvurularında İngilizce olarak istenen belgeler İngilizce tercümesi ile sunulmalıdır.
  • İbraz edilen belgelerin tamamı güncel tarihli olmalıdır.
  • Vize bölümüne yazılan ve ibraz edilen belgeler arşivlenmelidir.
  • Evrak tesliminde eksik olması halinde Konsolosluğu e-mail ile talep gerçekleştirilir.
  • Başvuru değerlendirme sürecinde konsolosluk tarafından ek evrak talebinde bulunulması söz konusudur.
  • Konsolosluk belgeleri belirlenen gün ve saatler içerisinde vize başvuru merkezine iletir.
  • İngiltere vize başvuru formu için seyahat amacını destekleyici bilgiler olmadığında yapılan başvurular ret edilir.

Değerlendirme Süresi

İngiltere konsolosluk harç ve servis ücreti Schengen vizesinden farklıdır, ücret 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olmak üzere vize süresine ve yararlanılan ek hizmetlere göre değişmektedir.

Vize ücreti ödenmeden randevu almak söz konusu değildir, İngiltere vizesi 2023 yılı içerisinde güncellenerek büyükelçilik ve konsolosluk resmi internet sitesinde duyurulmaktadır.

Ortalama sonuçlanma süresi 15 gündür, 15 günü aşan değerlendirme süresinde başvuru sahibi e-mail yolu ile bilgilendirilir. İngiltere oturum vizesi başvuruları ise ortalama 12 hafta içerisinde sonuçlanır.

İngiltere Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu S.S. S

Türkiye’deki Hangi İllerde Vize İşlemleri Yapılır?

İstanbul, Ankara ve İzmir dışında Antalya, Bursa, Adana ve Gaziantep’te bulunan vize başvuru merkezleri aracılığı ile işlemler gerçekleştirilir.

İngiltere’ye Vizesiz Kim Gidebilir?

Sadece diplomatik pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartı ile vizesiz ülkeye giriş yapabilir.

Ankara Antlaşması’ndan Yararlanarak Yapılan Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

İngiltere Ankara Antlaşması’ndan yararlanarak yapılan vize başvurularında sonuçlanma süresi 3 ila 12 hafta arasında değişir.

İngiltere Vize Sayfamızı ziyaret ediniz.