İngiltere Vize Randevusu-Covid 19

İngiltere vize randevu covid

KORONAVİRÜS SALGININDA İNGİLTERE VİZESİ

Kovid 19 virüsünün en çok etkilediği Avrupa ülkelerinden biri de İngiltere olmuştur. Her geçen gün vaka sayısında görülen artış ülkeyi sert önlemler almaya mecbur bırakmıştır.  Alınan koronavirüs önlemlerinden biride seyahat kısıtlaması olmuştur.

İngiltere şuan kendi bünyesine turist kabul etmemekle beraber kendi vatandaşlarına da yabancı ülke ziyaretleri konusunda önlerine engel çıkartmaktadır. Ülkemizde ise pek çok vatandaşımızın dil öğrenmek için yıllardır en uygun tercih olarak gördüğü İngiltere’ye gidişi aynı şekilde kısıtlanmıştır.

Şu an için ülkemizde Ankara Büyükelçiliği ve 7 şehirdeki büyükelçiliğe bağlı olan başvuru merkezleri bütün işlemlerini durdurmuş bulunmaktadır. 2022 Mayıs ayı içerisinde yapılacak ikinci bir duyuruya kadar İngiltere vizesi kimseye verilmemektedir.

Vize Başvuruları Şu An Değerlendirilenlerin Durumu

1973 yılından beri bağlı olduğu Avrupa Birliği ile bütün bağlarını 47 yıl sonra kopartan İngiltere, artık kendi vize koşullarını ziyaretçilerine sunmakta ve güncel prensiplerini yürürlüğe koymaktadır.

Bu yüzden alınması en zor vizeler arasında kabul edilir. İnsanlar vize randevu tarihlerinden çok daha önce hazırlıklarını yaparak dosyalarını sunmaktadır. Bu pandemi dönemi içerisinde İngiltere’ye gitmek isteyen bazı vatandaşların başvuru sırası getirilen seyahat yasağı ile kesişerek, vize başvuru onayı beklediği anlarda ziyaret kısıtlaması uygulanmıştır.

Bu durumla karşı karşıya kalan insanların merak ettikleri konu başvurularının nasıl değerlendirileceği olmuştur. Yetkili birimlerden yapılan duyuruya göre şu an vize onayı bekleyen bütün vatandaşlarımızın vize başvuruları iptal olacaktır.Ayrıca, pandemi durumunun ortadan kalkıp, seyahat kısıtlamalarına esneme getirildiğinde İngiltere Konsolosluğu tarafından tekrar bir vize başvurusu istenmektedir.

 Vize Ücreti İade Edilecek Mi?

Vize başvurularını tamamlayarak gereken ücreti ödemiş olan insanların bu günlerde en çok araştırdığı sorulardan biri de vize ücretinin geri ödenip ödenmeyeceği olmuştur.

İngiltere Konsolosluğuna bağlı vize kurumlarından yapılan son açıklamaya göre vize başvuru ücretlerinin iadesi olmayacaktır. Virüs tehdidinin ortadan kalktığı ve vize başvuru işlemlerinin normale döndüğü günlerde İngiltere ziyaret planı yapan vatandaşlarımızın tekrardan başvuru talebinde bulunmasının gerekli olduğu yetkili mecralar tarafından duyurulmuştur. İkinci bir bildiriye kadar şu an sürmekte olan vize kısıtlamalarının uygulanmaya devam etmesi kararı alınmıştır.

İngiltere Aile Birleşimi

İngiltere aile birleşimi vizesi, kişinin İngiliz vatandaşı ile evlilik yaptığı sırada İngiltere’de eşi ile birlikte yaşayabilmesi için alması gereken vize tipidir. İngiltere aile birleşimi vizesinin alınabilmesi için ilk olarak İngiltere Konsolosluğu’na aile birleşimi vizesi doğrultusunda bir başvuru talebinde bulunulmalı. Ardından istenilen evraklar, randevu tarihi sürecinde yetkili kişilere teslim edilmeli.

İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vize başvurusu İngiltere konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği ya da İngiltere konsolosluğunun görevlendirdiği belirli vize acentaları tarafından yapılır. Vize başvurusu yapıldıktan sonra tarafınızı vize başvuru formu verilir. Bu forum onaylandıktan sonra randevu almanız mümkündür.

Tier 2

Tier 2 olarak ifade edilen kavram, çalışma vizesidir. Herhangi bir ülkeye ziyaret gerçekleştirileceği sırada çalışma amaçlı olarak vize alınacaksa tier-2 tercih edilir. İngiltere tier 2 vizesi, İngiltere’de bulunan herhangi bir eğitim kurumundan mezun olmuş öğrencilerin faydalandığı vize türü olarak yer edinir.

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul’da bulunan İngiltere Başkonsolosluğu, Beyoğlu bölgesinde yer edinir. Haftanın belirli gün ve saat dilimleri içerisinde açık olarak hizmet gösterilir. İngiltere’ye seyahat gerçekleştirileceği sırada başkonsolosluğa müracaat edilir. İngiltere’de bulunma amacınıza göre vize işlemleri burada gerçekleşir.

Tier 4 Vizesi

İngiltere tier 4 vizesi, diğer bir ifadeyle öğrenci vizesidir. Ortaöğretim, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi gibi çeşitli süreçlerde İngiltere’de eğitim almak isteyen kişiler, bu vize türünden faydalanabilir. İngiltere tier 4 vizesi kişinin yaşına, akademik programına ya da öğrenci niteliklerine göre farklı şekillerde uygulanmaktadır.

İngiltere Başkonsolosluğu

İngiltere Başkonsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliğinin görev ve sorumluluk kapsama alanı içerisinde yer edinir. Ticari ya da diplomatik detaylarla ilgili işlemlerde hizmet gösteren bir resmi kuruluştur. Bu kuruluş İngiltere’ye aittir. İngiltere’ye seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşların resmi işlemlerinde bulunulan görev ve sorumluluklar da, İngiltere Başkonsolosluğu hizmet gösterir. Tercihen iletişim bilgileri ile merak edilen detaylar öğrenilebilir.

Call Now ButtonAcil Vize