Konsolosluk resmi sitesi değildir.  İngiltere Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: gov.uk/government/world/turkey.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For United Kingdom
Consultation For United Kingdom
Consultation For United Kingdom
Previous
Next

KORONAVİRÜS SALGININDA İNGİLTERE VİZESİ

Kovid 19 virüsünün en çok etkilediği Avrupa ülkelerinden biri de İngiltere olmuştur. Her geçen gün vaka sayısında görülen artış ülkeyi sert önlemler almaya mecbur bırakmıştır.  Alınan koronavirüs önlemlerinden biride seyahat kısıtlaması olmuştur.

İngiltere şuan kendi bünyesine turist kabul etmemekle beraber kendi vatandaşlarına da yabancı ülke ziyaretleri konusunda önlerine engel çıkartmaktadır. Ülkemizde ise pek çok vatandaşımızın dil öğrenmek için yıllardır en uygun tercih olarak gördüğü İngiltere’ye gidişi aynı şekilde kısıtlanmıştır.

Şu an için ülkemizde Ankara Büyükelçiliği ve 7 şehirdeki büyükelçiliğe bağlı olan başvuru merkezleri bütün işlemlerini durdurmuş bulunmaktadır. 2020 Mayıs ayı içerisinde yapılacak ikinci bir duyuruya kadar İngiltere vizesi kimseye verilmemektedir.

Vize Başvuruları Şu An Değerlendirilenlerin Durumu

1973 yılından beri bağlı olduğu Avrupa Birliği ile bütün bağlarını 47 yıl sonra kopartan İngiltere, artık kendi vize koşullarını ziyaretçilerine sunmakta ve güncel prensiplerini yürürlüğe koymaktadır.

Bu yüzden alınması en zor vizeler arasında kabul edilir. İnsanlar vize randevu tarihlerinden çok daha önce hazırlıklarını yaparak dosyalarını sunmaktadır. Bu pandemi dönemi içerisinde İngiltere’ye gitmek isteyen bazı vatandaşların başvuru sırası getirilen seyahat yasağı ile kesişerek, vize başvuru onayı beklediği anlarda ziyaret kısıtlaması uygulanmıştır.

Bu durumla karşı karşıya kalan insanların merak ettikleri konu başvurularının nasıl değerlendirileceği olmuştur. Yetkili birimlerden yapılan duyuruya göre şu an vize onayı bekleyen bütün vatandaşlarımızın vize başvuruları iptal olacaktır.Ayrıca, pandemi durumunun ortadan kalkıp, seyahat kısıtlamalarına esneme getirildiğinde İngiltere Konsolosluğu tarafından tekrar bir vize başvurusu istenmektedir.

 Vize Ücreti İade Edilecek Mi?

Vize başvurularını tamamlayarak gereken ücreti ödemiş olan insanların bu günlerde en çok araştırdığı sorulardan biri de vize ücretinin geri ödenip ödenmeyeceği olmuştur.

İngiltere Konsolosluğuna bağlı vize kurumlarından yapılan son açıklamaya göre vize başvuru ücretlerinin iadesi olmayacaktır. Virüs tehdidinin ortadan kalktığı ve vize başvuru işlemlerinin normale döndüğü günlerde İngiltere ziyaret planı yapan vatandaşlarımızın tekrardan başvuru talebinde bulunmasının gerekli olduğu yetkili mecralar tarafından duyurulmuştur. İkinci bir bildiriye kadar şu an sürmekte olan vize kısıtlamalarının uygulanmaya devam etmesi kararı alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir