İngiltere vizesi 2023 şartları

İngiltere Vizesi

Birleşik Krallık Devleti topraklarına iş toplantısına katılım, iş görüşme randevusu, uluslararası ticari organizasyonlarına katılım ya da akademik inceleme amacı ile seyahat etmek isteyen bireylerin müracaatta bulunması gereken İş Ziyaretçisi Vizesi kısa süreli tek ya da çok girişli olan bir vize çeşididir. Fakat İngiltere’ye derli toplu seyahat etmeyi gerektiren unsurunu belgelerle beyan etmesi durumunda şahıslar Uzun Zamanlı İngiltere vizesine müracaat yapabilirler. Uzun süreli İngiltere vizesi amacıyla 1 senelik-2 senelik-5 senelik-10 senelik süreli İngiltere İş Ziyaretçi Vize müracaatı olanağı bulunmaktadır. Fakat uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonucunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur.

Birleşik Krallık Devleti, Avrupa Birliği delegesi olmaması sebebiyle, İngiltere vizesi Schengen statüsüne sahip bir vize değildir.  İngiltere İş Ziyaretçi Vizesi schengen özelliği taşımamasından dolayı İngiltere seyahati devamında ‘Schengen Bölge Abonesi’ bir ülkeye geçiş yapar iken Schengen Vizesi almaları gerektiği ehemmiyete alınmalıdır.

Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İngiltere İş Ziyaretçi Vize işlemlerinden muaftırlar.

İngiltere Vize S.S.S

İngiltere’ye Turist Olarak Gitmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere’nin eğlence, kültürel gezi ya da Turistik amaçlı gitmek isteyen Türk vatandaşları kısa süreli vize kategorisinde olan İngiltere genel ziyaretçi vizesi alması gerekmektedir. Avrupa Birliği üyesi olmadığından dolayı İngiltere turistik vizesi Schengen statüsüne sahip değildir. Başvurular randevu ile kabul edilmektedir, İngiltere vize başvuru merkezlerinin bulunduğu illere yakın ikamet eden vatandaşlar buralardan turistik vize başvurusunu gerçekleştirebilir.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır 2023?

İngiltere Vizesi 2023 başvuruları, İngiltere Konsolosluğuna ya da yetkili vize başvuru merkezlerine yapılabilir. İngiltere turistik vizesi 1 hafta veya 10 gün içerisinde sonuçlandırılır. Başvuru için gerekli belgeler, vize başvuru formu ve vize harç ücreti ile birlikte başvuru işlemi yapılmalıdır.

İngiltere Vizesi Ne Kadar 2023?

İngiltere Vize Ücretleri şu şekildedir:

6 aylık İngiltere turistik vize ücreti 131 Dolar, 2 yıllık İngiltere turistik vize ücreti 496 Dolar, 5 yıllık İngiltere turistik vize ücreti 900 Dolar, 10 yıllık İngiltere turistik vize ücreti 1130 Dolar’dır.
İngiltere Konsoloslukları sayfamızı ziyaret ediniz.