İngiltere vizesi 2022 şartları

Birleşik Krallık Devleti topraklarına iş toplantısına katılım, iş görüşme randevusu, uluslararası ticari organizasyonlarına katılım ya da akademik inceleme amacı ile seyahat etmek isteyen bireylerin müracaatta bulunması gereken İş Ziyaretçisi Vizesi kısa süreli tek ya da çok girişli olan bir vize çeşididir. Fakat İngiltere’ye derli toplu seyahat etmeyi gerektiren unsurunu belgelerle beyan etmesi durumunda şahıslar Uzun Zamanlı İngiltere vizesine müracaat yapabilirler. Uzun süreli İngiltere vizesi amacıyla 1 senelik-2 senelik-5 senelik-10 senelik süreli İngiltere İş Ziyaretçi Vize müracaatı olanağı bulunmaktadır. Fakat uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonucunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur.

Birleşik Krallık Devleti, Avrupa Birliği delegesi olmaması sebebiyle, İngiltere vizesi Schengen statüsüne sahip bir vize değildir.  İngiltere İş Ziyaretçi Vizesi schengen özelliği taşımamasından dolayı İngiltere seyahati devamında ‘Schengen Bölge Abonesi’ bir ülkeye geçiş yapar iken Schengen Vizesi almaları gerektiği ehemmiyete alınmalıdır.

Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İngiltere İş Ziyaretçi Vize işlemlerinden muaftırlar.

İngiliz Konsolosluğu Antalya

Antalya’da bulunan İngiltere Antalya Muavin Konsolosluğu direkt Birleşik Krallık vize başvuru işlemleri konusunda hizmet vermektedir. Antalya ve çevresinde yaşayan Türk vatandaşları gibi İngiliz vatandaşlarına aynı zamanda Türkiye’de ikamet izni olan yabancı uyruklulara vize başvuru işlemlerinde destek sağlamaktadır. Vize işlemlerinde başvuru sahibi direk İngiltere Antalya Muavin Konsolosluğu başvuru yapamaz akredite edilmiş başvuru merkezi aracılığı ile işlemler yürütülür.

İngiltereye Nasıl Gidilir 2022

İngiltere’ye gitmek için birçok farklı yol vardır en genel gidiş yolu turist olarak ülkeye giriş yapmaktır. Turist vizesi alarak İngiltere’ye gitmek oldukça kolaydır üstelik İngiltere her ülke gibi turist gelmesini ister. Diğer bir alternatif programı ile İngiltere’ye gitmektir, yüksek lisans, dil kursu, doktora ya da üniversite lisans eğitimi ülkeye gitmek için en cazip yöntemler arasındadır. İngiltere’de çalışmak, göç etmek gibi nedenler ile ülkeye giriş yapmak söz konusudur.

İngiltere'ye Turist Olarak Gitmek İçin Gerekli Evraklar

İngiltere’nin eğlence, kültürel gezi ya da Turistik amaçlı gitmek isteyen Türk vatandaşları kısa süreli vize kategorisinde olan İngiltere genel ziyaretçi vizesi alması gerekmektedir. Avrupa Birliği üyesi olmadığından dolayı İngiltere turistik vizesi Schengen statüsüne sahip değildir. Başvurular randevu ile kabul edilmektedir, İngiltere vize başvuru merkezlerinin bulunduğu illere yakın ikamet eden vatandaşlar buralardan turistik vize başvurusunu gerçekleştirebilir.

İngiltere Konsolosluğu Antalya

Antalya Konyaaltı’nda bulunan İngiltere muavin Konsolosluğu Antalya ve çevresinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik konsolosluk işlemlerini yürütmektedir. Konsolosluk himayesi sağlamak amacı ile görev üstlenen muavin Konsolosluğu aynı zamanda vize işlemlerini yerine getirmektedir. İngiliz vatandaşları için gerekli olan işlemleri yürütmekle görevlidir.

Dil Eğitimi Ve Çalışma İzni

İngiltere tarafından öğrencilere 3 farklı öğrenci vizesi sunulmaktadır, alınacak vize dil okulu programının içeriğine ve süresine göre değişmektedir. 6 aydan daha kısa süre olan dil okulu için ülkeye giriş yapan öğrenciler en fazla 180 gün ülkede kalır. İngiltere dil okullarında eğitim alan öğrencilerin çalışma izni yoktur. Program süresi 180 günü aşan dil okulu uzatılmış kısa dönem öğrenci vizesi alanlar en fazla 11 ay ülkede kalır, program süresi uzun olsa dahi öğrencilerin çalışma izni yoktur. Tier 4 öğrenci vizesi ise üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin aldığı vizedir, öğrenciler haftada 20 saat yarı zamanlı olarak çalışma iznine sahiptir.

İngiltere Dil Kursları

İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen Türk vatandaşları hem kısa hem de uzun süreli bir eğitim programlarına katılmaktadır, İngiltere dil okulları ülkenin hemen her bölgesinde dağılmıştır ancak genelde merkez ve Güney İngiltere’de yoğunlaşmıştır. Dil okullarında genel ve akademik İngilizce, iş İngilizcesi, yönetici ve işadamlarına yönelik programlar, IELTS / TOEFL hazırlık kursları, 6 ila 9 aylık ekonomik paket programlar özel dersler seçenekler arasında sunulur.

Tier 2 Nedir

İngiltere Tier 2 çalışma vizesi ngiltere İçişleri Bakanlığından sponsorluk yetkisi almış olan şirket ya da kurumların bünyesinde yüksek niteliklere sahip kalifiye yabancı personel istihdam etmesi için adayların başvuru yapması gereken vize türüdür. Başvurular İngiltere sınır Dairesi-UKBA tarafından indirilmektedir lisanslı şirket sponsorluğunda yapılmaktadır. Aynı zamanda yerel iş gücünün yetersiz olduğuna dair ikna sağlayan gerekçelerin lisanssız sponsor şirket tarafından resmi veriler kullanarak ispatlanması gerekmektedir.

İngiltere Büyükelçiliği Ankara

Ankara’da bulunan İngiltere Büyükelçiliği Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ilişkileri devam ettirmek ve geliştirmek için çalışır. Birçok farklı alanda çalışmalar yapar büyükelçilik Türkiye’nin siyasi ve yapısal reform gündemini desteklemektedir. İnsan hakları, göç yönetimi, enerji politikaları, uluslararası güvenlik ekonomi ve ferah gibi birçok konuda çalışmalar ile gündem olmaktadır. İngiltere ile Türk firmaları arasında iş akışının artırılması için çalışan büyükelçilik iki ülke arasındaki ticaretin arttırılmasını hedeflemektedir.

İngiltere Çalışma İzni

İngiltere çalışma iznine sahip olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların çalışma vizesi türlerinden birine sahip olarak ülkede ikamet etmesi gerekir. İngiltere vizelerinin tamamı insanlara çalışma hakkı tanımaz bunun için çalışma vizesi başvurusu yapılmalıdır, uzun dönemli öğrenci vizeleri de belirlenen saatler içerisinde öğrencilere yasal çalışma izni sunmaktadır. Çalışma izni için başvurular online ya da aracı kurumlara şahsen yapıldığı gibi akredite edilmiş acenteler aracılığıyla da yapılır.

İngiltere Vizesi İçin Sağlık Sigortası Gerekiyor Mu?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat sağlık sigortası yaptırması konsolosluk tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Ancak İngiltere için durum bu şekilde değildir vize başvurularında sigorta şartı aranmaz. Dışına seyahat planlayanların karşılaşma ihtimali olan riskler karşısında güvence altına alındığı sağlık sigortası belirlenmiş olan teminat limiti ile yapılmaktadır.