İngiltere vize başvurusu

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır 2023

İngiltere vizesi nasıl alınır 2023 güncel bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. İngiltere, Avrupa bölgesinde olmasına rağmen Schengen dışında kalıyor. Yani Schengen vizesi alınarak seyahat etmek ne yazık ki mümkün değil. Bu sebeple İngiltere vizesi ile sadece Birleşik Krallık ülkeleri olan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ya gidilebilir. İngiltere’ye turistik amaçla gidilecekse, konsolosluk tarafından belirlenmiş standart evrakların hazırlanması gerekiyor.

Bu evrakları hazırlamadan önce tabi ki vize için bir başvuru yapılmalı. Bunu da yetkili kurumların internet sitelerinden online bir şekilde yapabilirsiniz. Başvurunun ardından hazırlanan evrakları randevu günü geldiğinde ilgili firmanın ofislerine giderek teslim ediyorsunuz. Eğer evraklarda sorun yoksa çok kısa bir süre içerisinde İngiltere vizenize sahip olabilirsiniz.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

İngiltere vizesi için gerekli olan evraklar listesine bir göz atacak olursak; En az 6 ay daha geçerli olan bir pasaport, online bir şekilde yaptığınız ve doldurduğunuz başvuru formunun çıktısı, randevu belgesi ve başvuru ücretinin yatırıldığına dair dekont gerekiyor. Eğer önceden yurt dışına çıktıysanız, aldığınız vizelerin fotokopisi, kalınacak yeri ispatlayacak bir belge, 3 aylık banka hesap hareket dökümü, İngiltere’de kalınacak sürede ihtiyaç olacak kadar nakit paranın hesapta olması gerekmektedir. Aynı şekilde Türkiye’de yaptığınız meslek ile ilgili bir belge, maaş bordrosu ve pozisyonu belirleyen bir evrakta isteniyor. Tabi ki olmazsa olmaz kimlik fotokopisi ve nüfus kayıt örneği de bu evrakların arasında olmalıdır.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar

İngiltere vizesi kaç günde çıkar sorusu oldukça önemlidir. Çünkü bu süreç bilinmezse yapılan tüm otel ve uçak rezervasyonları tehlikeye girebilir. İngiltere vizesi ortalama 15 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Bakın iş günü diyorum, burası çok önemlidir. O sebeple yapacağınız başvuruyu uçak bileti ve yurt dışında ayarladığınız otel rezervasyonuna göre planlamanız gerekmektedir. Vizenin 15 iş gününde çıkacağını düşünürsek, olabilecek aksaklıkları da bu süreye dahil edersek en az 1 ay öncesinden işlemleri başlatmak gerekir. Vizenin ne kadar uzun alındığının da çok bir önemi bulunmuyor. Çünkü vize süresi ne kadar olursa olsun İngiltere de kalınabilecek maksimum süre 180 gündür.

İngiltere Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere’ye gitmeye karar verdiniz ve bir aracı kurumun sitesi üzerinden online başvuru yaptınız. Bu başvurudan sonra işlemin onaylanıp onaylanmadığını öncelikle Teleperformance üzerinden kayıt oluşturarak takip edebilirsiniz. Kayıt yaptıktan sonra giriş yaparak işleminizi sorgulayabilirsiniz. Ancak burada küçük bir problem var. Başvuru ile ilgili sadece işlemin bitip bitmediğini görebiliyorsunuz. Yani sonuç olumlu mu değil mi onu direkt olarak aracı kurumunuza danışarak öğrenmeniz gerekecektir. İngiltere vize takip işlemleri nasıl yapılır diye incelediğimiz de bu yöntem karşımıza çıkıyor ama dediğimiz gibi en sağlıklısı yine aracı kurumunuzla sürekli iletişimde olmanın daha sağlıklı olduğudur.

İngiltere Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2023

İngiltere’ye genellikle turistik amaçlı ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden de en çok başvuru yapılan vize türü turistik vizedir. İngiltere turistik vizesi için gerekli evraklar 2023 yılında da değişmeden aynı kalmıştır. Turistik vize için istenen evraklar ile diğer vize türleri için istenen evraklar arasında çok bir fark yoktur. Sadece kişinin sosyal durumu ile ilişkili olacak şekilde belirlenen evraklar vardır, bunlar farklılık gösterir.

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli evraklar listesi aslında bilindik belgeleri barındırmaktadır. Yani her vize türü için geçerli olan standart ve ortak bir belge listesi vardır. Bu belgeler hazırlandıktan sonra onlara ek olarak öğrencilikle ilgili birkaç tane daha belge istenir. Standart olan pasaport, vize başvuru formu, varsa araç ruhsatı ve ev tapusu, nüfus kayıt örneği, seyahat sağlık sigortası gibi evrakların yanında öğrenciler için özel olarak istenen belgeler bulunuyor. Okuldan kabul mektubu, İngilizce olarak tercüme edilmiş öğrenci belgesi, eğer mezun olmuşsa diploması istenen diğer belgeler olarak görünüyor.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere vize türleri Birleşik Krallığa ziyaret gerçekleştirmek isteyen vatandaşların yapacakları seyahatlerine uygun bir amacı benimsemelerini sağlayan çeşitleri barındırır. Bunların içinde İngiltere ticari vizesi, İngiltere turist vizesi, İngiltere aile ziyareti vizesi, öğrenci amaçlı İngiltere vizesi, Tedavi amaçlı İngiltere vizesi ve Evlilik amaçlı İngiltere vizesi bu türlerden bazılarıdır. Bu vize türlerinin her birinin ortak belgeleri olsa da amaca uygun olarak belirlenen bazı belgelerde talep edilir. O yüzden ziyaretin amacı çok çok önemlidir. Aksi halde başvurunuzun reddedilme sebebi yüksek olacaktır.

İngiltere Turist Vizesi Ücreti 2023

İngiltere turist vizesi ücreti 2023 yılında zamlı tarife ile çıktı. 4 kategori halinde vize başvuru ücretleri çıkmaktadır. Bunlardan biri en çok kullanılan 6 aylık vizedir. Bunun bedeli 127 dolar’dır. Eğer 2 yıllık İngiltere turist vizesi almak istiyorsanız bu sefer 473 dolar ücret ödemeniz gerekiyor. 5 yıllık turist vizesi 858 dolar iken 10 yıllık İngiltere turist vize ücreti 1077 dolar olarak belirlenmiştir. Bu ücretler standart zamanlı ücretlerdir. Yani vizenizin çok daha hızlı bir şekilde çıkmasını istiyorsanız express vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Tabi ki bu hizmetin karşılığı da normal ücretlerin yaklaşık 4 katı kadardır.

İngiltere Vizesi Ret Olursa Ne Olur

İngiltere vizesi için başvurdunuz ancak bir sebeple onaylanmadı ve reddedildi. Bu durumda o belirtilen sebebi çok hızlı bir şekilde düzeltmelisiniz. Ancak bir kere reddedilmek işinizi zorlaştıracaktır. Belki bu evrakları tamamlayıp, eksikleri giderip yeniden başvuru yapabilirsiniz. Bu size zaman kaybı olarak döndüğü gibi aynı şekilde maddi açıdan da bir zarar yazacaktır. Çünkü başvurunuz reddedilirse vermiş olduğunuz vize başvuru ücreti ne yazık ki geri ödenmiyor. O yüzden siz siz olun en ince ayrıntısına kadar evraklarınızı kontrol edin ve ne gerekiyorsa eksiksiz bir şekilde temin edin.

İngiltere Turist Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı

İngiltere turist vizesi için hesapta ne kadar para olmalı sorusunu sormak yerine daha önemlisi banka hareketinin olup olmamasını düşünmek daha önemlidir. Çünkü düzenli bir banka hareketine sahip değilseniz, Gelir durumu iyi değilse ve banka da yeterli miktarlarda bir hareket dönmüyorsa, vizenin onaylanması neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte sigortasız çalışıyorsanız, maaşınız hesabınıza düzenli olarak yatmıyorsa da vize alamama sebeplerinizin başında gelir.

İngiltere Vize Danışmanlık Ücretleri

İngiltere vize danışmanlık ücretleri oldukça pahalı olup, her bir kişi için danışmanlık ücreti olarak 90 dolar talep edilmektedir. Bu 6 aylık vize başvurusu için geçerli olan bedeldir. Eğer daha uzun vize başvurusu yaptıysanız bu ücret o derecede artış gösterir. Örneğin 2 yıllık vize başvurusunun danışmanlık ücreti 125 dolardır. 5 yıllık vize başvurusunun danışmanlık ücreti 174 dolar iken 10 yıllık için 296 dolar talep edilmektedir. Bu bedel karşılığında verdikleri hizmet ise şu şekildedir. Kişiye özel olarak hazırlanan evrak listesi, Telefon ile sınırsız şekilde destek alımı, vize uzmanları ile ön başvuru yapımı, başvuru dosyasının hazırlanması ve tarama işlemlerinin yapılması, Randevu alma, fotokopi ve çıktı alma gibi bürosal hizmetlerde verilmektedir.

İngiltere Vizesi Alacaklar Dikkat! S.S.S

İngiltere Vize Başvurusu Online Nasıl Yapılır?

İngiltere vize başvurusu için en önemli evraklar arasında yer alan vize başvuru formu online işlem yapılarak doldurulmaktadır. Online doldurulan form son olarak başvuru evrakları arasına eklenir, evrakların içerisinde olmaması ya da eksik ve hatalı doldurulması halinde yapılan vize başvurusunun olumlu sonuçlanması söz konusu değildir. İngilizce ve büyük harfler kullanılarak doldurulan form, İngiltere Konsolosluğu resmi sitesinde yer almaktadır.

İngiltere Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Turistik vizesi için gerekli olan evraklar başvuru sahibinin mesleki durumunu kanıtlayan belgeler ve finansal işyeri evrakların ibrazıdır. Evraklar içerisinde başvuru yapacak olan kişinin yeterli maddi imkana sahip olduğunu ispat eden evraklar, seyahat sonrası ülkesine geri döneceğini kanıtlayan belgelerde yer almaktadır.

İngiltere İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği’nden tamamen ayrılan İngiltere’de kalifiye işçi vasfı ile iş başvurusu yapacakların iyi derecede İngilizce bilmesi aynı zamanda yılda en az 25 bin 600 sterlin kazanma şartı aranmaktadır. İngiltere’de çalışmak için başvuru yapılacak yok çalışma vizesi almaktan geçmektedir, İngiltere çalışma vizesi birçok farklı kategoriye ve çeşidi ayrılmaktadır bu yüzden hangi vize türüne başvuru yapılacağı önceden bilinmelidir.

İngiltere Vize Takip Nasıl Yapılır?

İngiltere vizesi için başvuru yapmış olanlar her aşamayı takip edebilme ve vize durumunu sorgulama imkânına sahiptir. Başvuru işlemleri tamamlandığında e-posta adresine gelen oturum açma linki tıklamalı ve şifre girerek hesaba giriş yapılmalıdır. Vize sonucu mail yoluyla ulaştırılması ancak başvuru merkezine ulaştığına dair eposta gönderilir. Vize durumunu kontrol etmek için başvuru sistemine giriş yapıldıktan sonra ’Track My Application” butonuna tıklayarak İngiltere vize başvurusunun hangi aşamada olduğu takip edilir.

İngiltere Vize sayfamızdan detaylı bilgi alınız.