İngiltere Vizesi Gerekli Evraklar (Yeni)

İngiltere vizesi gerekli evraklar nelerdir

İngiltere Vize Evrakları 2023

TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: İngiltere’ye Turist olarak girmek için Standart Ziyaretçi vizesi almak zorundasınız.

İngiltere Vizesini Nasıl Alırım: Vizeler Bölümünden Mesleğinize Göre Evrakları Hazırlayıp Bizi Aramanız Yeterlidir. Web sitemize başvurabilirsiniz, en güvenilir İngiltere vize müracaatları Global Visa Services’de.

Kaç Gün Kalınabilir: Müracaat Ettiğiniz İngiltere vizesi cinsinin zamanı ne kadar uzun olursa olsun İngiltere Ziyaretçi Turist Vizesi kapsamında İngiltere’de kalacağınız müddet 6 aydan çok olmamalıdır. Burada anlatılan 6 ay, rastgele bir 12 ay içindeki 6 aydır.

Nereye Başvurulur: Resmi kurum olan vize başvuru merkezlerinden üstelik bizim sitemizden yapabilirsiniz.

İngiltere Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar:

 1. Online müracaat formunun çıktısı
 2. Randevu bildiriminizin çıktısı
 3. Vize ücreti ödemesinin dekontu
 4. Pasaport
 5. Destekleyici belgeler
 6. Uçak bileti ve otel rezervasyonu
 7. Davet mektubu/ Davetiye (Opsiyonel)
 8. İş / Öğrenim haline göre eklemeniz gereken başka dokumanlar (aşağıda vize müracaat sahibinin meslek / öğrenim haline göre sahip olması gereken dokümanları sıraladık)

Biometrik Veri Gerekli Midir: Eğer birey 12 yaşını doldurmuş ise biometrik veri kaydı yani parmak izi gereklidir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuru tarihi kaçsa o tarihten 30-90 gün önce başvuru yapmak gerekir.

Ne Kadar Sürede Çıkar: İngiltere Vizeniz 1 ile 4 hafta içinde sonuçlanır kesin bir gün söylenemez.

İngiltere Ticari Vize İşlemi

Nedir: İngiltere’ye Ticari amaçla girmek için Standart Ziyaretçi vizesi almak zorundasınız.

Birleşik Krallık Devleti topraklarına iş toplantısına katılım, iş görüşme randevusu, uluslararası ticari organizasyonlarına katılım ya da akademik inceleme amacı ile seyahat etmek isteyen bireylerin müracaatta bulunması gereken İş Ziyaretçisi Vizesi kısa süreli tek ya da çok girişli olan bir vize çeşididir.

Fakat İngiltere’ye derli toplu seyahat etmeyi gerektiren unsurunu belgelerle beyan etmesi durumunda şahıslar Uzun Zamanlı İngiltere vizesine müracaat yapabilirler.

Uzun süreli İngiltere vizesi amacıyla 1 senelik-2 senelik-5 senelik-10 senelik süreli İngiltere İş Ziyaretçi Vize müracaatı olanağı bulunmaktadır. Fakat uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonucunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur.

Birleşik Krallık Devleti, Avrupa Birliği delegesi olmaması sebebiyle, İngiltere vizesi Schengen statüsüne sahip bir vize değildir.  İngiltere İş Ziyaretçi Vizesi schengen özelliği taşımamasından dolayı İngiltere seyahati devamında ‘Schengen Bölge Abonesi’ bir ülkeye geçiş yapar iken Schengen Vizesi almaları gerektiği ehemmiyete alınmalıdır.

Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İngiltere İş Ziyaretçi Vize işlemlerinden muaftırlar.

Kaç günlük alınabilir: Standart ziyaretçi vize kategorisinde müracaat yapacak turistik, ticari, aile ziyareti hedefiyle İngiltere’ye seyahat edecek müracaat yapacak T.C vatandaşları 6 aylık,2 senelik,5 senelik ya da 10 senelik vize müracaatı yapabilirler.

İngiltere Konsolosluğu seyahat zamanı kadar vize vermez. İngiltere vizeniz müracaat sırasında seçilmiş olan vize zamanına makul olarak verilecektir. Örneğin 1 haftalık bir ticari seyahat planlıyorsanız ve çok uzun süreli bir vizeye gereksiniminiz yoksa 6 aylık vize müracaat alternatifi ile vize müracaatınızı tamamlayabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Resmi kurum olan vize başvuru merkezlerinden üstelik bizim sitemizden yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

PASAPORT: Seyahatin dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği ve kullanmak mümkün vize amacıyla boş sayfaları olan pasaport. Eğer var ise eski pasaportlarınız.

BAŞVURU FORMU: Eksiksiz ve okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve müracaat sahibi doğrultusundan imzalanmış İngiltere vize müracaat formu. (Tarafımızca hazırlanmaktadır.)

DİLEKÇE: Şirketteki konumunuzu, seyahat tarihlerinizi ve amacınızı bildiren, şirket imza yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış dilekçe getiriniz.

DAVETİYE: Ziyaret edilecek bir şirket ise; bu şirketin antetli kağıdına düzenlenmiş, müracaat sahibinin pasaport numarasının ve isminin yer aldığı davetiye. (Davetiye gönderen bireyin pasaport fotokopisi gerekmektedir.)

Seyahat nedeni fuar ziyareti/katılımı ise fuar bileti/katılım belgeleri gerekmektedir.

ŞİRKET EVRAKLARI:

 • Faaliyet Belgesi fotokopisi
 • Vergi Levhası fotokopisi.
 • İmza Sirküleri fotokopisi.
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi.
 • Şirket banka hesap dökümleri.

KİŞİSEL EVRAKLAR:

 • SSK Prim Dökümü (4B hizmet dökümü – barkodu)
 • Seyahat detaylarını bildiren kişisel dilekçe.

SEYAHAT EVRAKLARI:

 • Konaklama rezervasyonu
 • Ulaşım rezervasyonu (Uçak, Gemi, Feribot, Tren, Otobüs Vb./ Talep etmeniz halinde tarafımızca rezervasyon yapılmaktadır.)
 • Sağlık Sigortası.

İLAVE EVRAKLAR:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.

Biometrik Veri Gerekli Midir: Eğer birey 12 yaşını doldurmuş ise biometrik veri kaydı yani parmak izi gereklidir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuru tarihi kaçsa o tarihten 30-90 gün önce başvuru yapmak gerekir.

Ne Kadar Sürede Çıkar: İngiltere Vizeniz 1 ile 4 hafta içinde sonuçlanır kesin bir gün söylenemez.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Başlıkta da belli olduğu gibi Aile ve Arkadaş ziyareti vizesi eş dostu görmek için alınan standart vize çeşididir. Tabi bu vize başvurusu için İngiltere’de yaşayan arkadaşın davetiyesi gereklidir.

Nereye Başvurulur: Resmi kurum olan vize başvuru merkezlerinden üstelik bizim sitemizden yapabilirsiniz.

İngiltere aile ziyaret vizeniz amacıyla hazırlamanız evraklar:

 • Pasaport
 • Davetiye
 • Gidiş-dönüş uçak rezervasyonları
 • Banka hesap dökümleri
 • Maaş bordroları
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf gibi her müracaat sahibinin ibraz etmesi gereken evraklardan oluşmaktadır.

Biometrik Veri Gerekli Midir: Eğer birey 12 yaşını doldurmuş ise biometrik veri kaydı yani parmak izi gereklidir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuru tarihi kaçsa o tarihten 30-90 gün önce başvuru yapmak gerekir.

Ne Kadar Sürede Çıkar: İngiltere Vizeniz 1 ile 4 hafta içinde sonuçlanır kesin bir gün söylenemez.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Transit vize, bir ülkeye giderken, diğer bir ülkeden aktarma yapılması gerektiği durumlarda, aktarma uygulanan ülkenin sınırlarından geçebilmek amacıyla dilenen kısa süreli vize türüdür. Aktarmalı uçuşlarda aktarma yapılacak olan ülkenin transit vize isteyip istemediği kesinlikle denetim edilmelidir. Transit vize isteği ülkeden ülkeye ve aktarma sürelerine bağlı olarak farklılık gösterir.

Nereye Başvurulur: Resmi kurum olan vize başvuru merkezlerinden üstelik bizim sitemizden yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar:

 • Kişisel Evraklarınız:
 • Pasaport orijinali
 • Başvuru Formu
 • Biometrik Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı ve Pasaport Fotokopileri
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Banka Hesap Dökümü

VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nedir: Aile fertleri İngiltere vatandaşı değilse bu ülkenin vatandaşı olmak için izlenen yoldur.

Kimler İngiltere Vatandaşlığı İçin Başvurabilir:

İngiliz Vatandaşlığı, doğumla ya da sonradan kazanılır. 1983 senesine kadar İngiltere’de doğan herkes otomatik olarak İngiliz vatandaşı sanılıyordu.  Evlilik dışı çocuklarda ise çocuğun İngiliz vatandaşı olabilmesi amacıyla annenin kesinlikle İngiliz vatandaşı olması gerekmektedir.

Yukarıda, doğumla İngiliz vatandaşlığının nasıl gerçekleştiğini açıkladık. Şimdi de sıra sonradan nasıl İngiliz vatandaşı olunduğunda. İngiliz kanunlarına reşit olmuş herkes İngiliz vatandaşlığına başvurabilir. Başvurunuzun kabul edilmesi amacıyla:

 • İngiltere’de en az 5 sene yaşamış olmanız, bu 5 sene boyunca ülkeyi 450 günden uzun vakit terk etmemiş olmanız,
 • Başvurunuzu takip eden evveldeki bir sene içerisinde İngiltere’de sık sık oturma izninizin olması ve bu bir sene çerisinde ülkeyi 90 günden uzun bir vakit terk etmemeniz,
 • Yaşamınızın geri kalanını İngiltere’de geçirmeyi planlamanız gerekmektedir. Mesela diğer bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşayabilmek amacıyla evvelce İngiliz Vatandaşı olup sonra diğer Avrupa ülkesine yerleşme fikrini aklınızdan çıkarın.
 • Hem de İngilizce, İskoçya, Galce dillerinden en az birini iyi derecede biliyor olmanız, sabıka kaydınızın bulunmaması ve müracaat amacıyla ücret ödemeniz gerekmektedir.
 • 18 yaşını doldurmuş ve bir İngiliz vatandaşı ile evlenmiş herkes İngiliz vatandaşı olabilmek amacıyla başvurabilir. Bunun amacıyla de müracaat sahibinin:
 • İngiltere’de en az 3 sene yaşamış olması, bu 3 sene boyunca ülkeyi 270 günden uzun vakit terk etmemiş olması,
 • Başvurusunu takip eden bir sene ortamında İngiltere’de sık sık oturma izninin olması ve bu bir sene çerisinde ülkeyi 90 günden uzun bir vakit terk etmemesi,
 • Yaşamının geri kalanını İngiltere’de geçirmeyi planlaması,
 • Hem de sabıka kaydının olmaması ve müracaat ücreti ödemesi gerekmektedir.

İngiliz vatandaşı olabilmek, şayet müracaatınız kabul edilirse, müracaat tarihinden aşağı yukarı 2 sene sonra gerçekleşmektedir. İç İşleri Bakanlığı işlemlerin bu kadar gecikmesi ve uzun devam etmesi bakımından yoğun eleştiriler almaktadır. Fakat bizce bu insanları İngiliz vatandaşlığına başvurmaktan caydırmak amacıyla geliştirilmiş zekice bir plandır.

ERASMUS VİZESİ

Nedir:

Erasmus, üniversite ve yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelten bir Avrupa Birliği programıdır. Yükseköğretim kurumlarının eş güdümlü ortak projeler üretip yaşama geçirmelerine olanak veren Erasmus programı, üniversitelerin kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri amacıyla karşılıksız mali destek sağlamaktadır. Almanya Erasmus programının hedefi Avrupa’da üniversite ve yüksek öğretimin niteliğini yükselterek, değişik ülkelerdeki üniversitelerin bilimsel ve kültürel çalışmalarda iş birliğinde bulunmalarını sağlamaktır.

Kaç Günlük Alınabilir: 6 ile 12 ay arasında değişebilen vize alınmaktadır.

Nereye Başvurmak Gerekir: Erasmus Vizesi için konsolosluğa ya da kaymakamlığa başvurmak gerekir.

Gerekli Evraklar:

İlk Grup Evraklar

 • Türkçe Transkript
 • Kabul mektubunun fotokopisi
 • Taahhütname
 • Ek -1
 • Öğrenim Anlaşması tamamı imzalanmış ve mühürlü olmak zorundadır.                                                                                    

İkinci Grup Evraklar

 • Pasaport kimlik ve vize alanı fotokopisi
 • Ziraat Bankası (önerilir) € hesabına ait banka hesap cüzdanının fotokopisi.
 • Öğrenci Hibe Sözleşmesi
 • Seyahat Sıhhat sigortasının fotokopisi

Üçüncü Grup Evraklar

 • Not Durum Belgesinin
 • Teyit Belgesi
 • Öğrenci Katılımcı Rapor Formu
 • Pasaportun vize giriş-çıkış fotokopisi

Öğrenci Vizesi

Nedir: Eğitim hayatını yurt dışında sürdürmek isteyen öğrencilerin başvurması ve alması gereken vize türü olan öğrenci vizesi, yalnızca eğitim amaçlı alınan bir vizeyi ifade ediyor.

Kaç Günlük Alınabilir: 6 ile 12 ay arasında değişebilen vize alınmaktadır.

Nereye Başvurmak Gerekir: Öğrenci Vizesi için konsolosluğa ya da kaymakamlığa başvurmak gerekir.

Gerekli Evraklar:

 1. Başvuru Formu
 2. Biyometrik fotoğraf.
 3. Nüfus cüzdan fotokopisi.
 4. Garantöre dair
 5. Maddi hale dair
 6. Öğrenci belgesi, diploma ve transkriptler.
 7. Okul kabul mektubu.
 8. Okul ücreti ödeme dekontu.

Biometrik Veri Gerekli Midir: Eğer birey 12 yaşını doldurmuş ise biometrik veri kaydı yani parmak izi gereklidir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuru tarihi kaçsa o tarihten 30-90 gün önce başvuru yapmak gerekir.

Ne Kadar Sürede Çıkar: İngiltere Vizeniz 1 ile 4 hafta içinde sonuçlanır kesin bir gün söylenemez.

AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Aile birleşimin tarafları temelde çekirdek aileye dahil olan bireylerdir. Aile bireylerinin en az bir tanesi başka bir ülkede ise ve diğer aile bireyi ya da bireyleri yurt dışında, başka ülkede yaşayan kişinin yanına yerleşerek birlikte yaşamak istiyorlarsa aile birleşimi süreci başlamış demektir.

Kaç Günlük Alınabilir: 6 aydan fazla alınabilen bir vize çeşididir.

Nereye Başvurmak Gerekir: Konsolosluğa ya da kaymakamlığa başvurmak gerekir.

Gerekli Evraklar

 • VAF4A VizeBaşvuru Formu.
 • Güncel ve Geçerli Pasaport.
 • 1 Adet Biyometrik Fotoğraf.
 • Başvuru yaptığınız ülkenin vatandaşı değilseniz o ülkede yasal kalma izniniz.
 • Eski Pasaportlarınız.
 • Tüberküloz test sonucu.
 • Medeni durumunuzu gösterir belge.
 • Güncel Çalışma ya da Öğrenim Durumunu Gösterir Belge.

Biometrik Veri Gerekli Midir: Eğer birey 12 yaşını doldurmuş ise biometrik veri kaydı yani parmak izi gereklidir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuru tarihi kaçsa o tarihten 30-90 gün önce başvuru yapmak gerekir.

Ne Kadar Sürede Çıkar: İngiltere Vizeniz 1 ile 4 hafta içinde sonuçlanır kesin bir gün söylenemez.

İngiltere Vize Reddi Nedenleri

İngiltere vize reddinin birçok nedeni olabilmektedir. Bunun için İngiltere Konsolosluğu tarafından size verilen Red Kağıdınızı İngiltere vize uzmanlarımız tarafından incelenmesi ve iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir.

Yapılan analiz neticesinde İngiltere vizenizin ne sebeple reddedildiğini daha iyi bir şekilde anlayabilir ve sonrasında neler yapılabileceğimize birlikte karar verebiliriz.

İtiraz Hakkı: İtiraz hakkı maalesef yoktur.

Ücret İadesi Var mı: maalesef

VİZE ÜCRETLERİ

Vize Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Merkezi Ücreti Vize Danışmanlık Hizmet Bedeli
6 aylık vize başvurusu 126 $ 99 $
2 yıllık vize başvurusu 474 $ 126 $
5 yıllık vize başvurusu 862 $ 188 $
10 yıllık vize başvurusu 1081 $ 269 $
6 aylık kısa süreli dil okulu vize başvurusu 131 $ 119 $
11 aylık kısa süreli dil okulu vize başvurusu 252 $ 121 $
Tier 4 uzun süreli öğrenci vize başvurusu 471 $ 279 $
Ekspress Vize Başvurusu  * 212 £
Süper Ekspress Vize Başvurusu  * 956 £
Pasaportsuz Vize Başvurusu  * 80 £
Vip Vize Başvurusu  * 93 £
Antalya-Adana-İzmir başvuru merkezinden yapılacak başvurular  * 80 $

* Seçilen vize harç bedeline ek olarak aracı kurum olan TLS Contact’a ödenecek tutardır.

KONSOLOSLUKLAR

İngiltere Büyükelçiliği Ankara

Adres: Şehit Ersan Cad. 46/A, Çankaya, Ankara

Telefon:+90 312 455 33 44

İngiltere Başkonsolosluğu İstanbul

Adres: Meşrutiyet Caddesi ., No 34, Tepebaşı-Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: +90 212 334 64 00

İngiltere Konsolosluğu İzmir

Adres: 1442. Sokak ,No:49, PK300, 35220, Alsancak/İZMİR

Telefon: +90 232 463 51 51

İngiltere Fahri Konsolosluğu Bodrum

Adres: Cafer Paşa Cad. 2.Emsan Evleri No: 7 Bodrum

Telefon: +90 252 313 00 21

İngiltere Fahri Konsolosluğu Fethiye

Adres: Atatürk Cad. Likya İş Merkezi Kat 2 No: 202, 487300 Fethiye/Muğla

Telefon: +90 252 614 63 02

İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu

Adres: Barbaros Caddesi No:7 P.K. 8, 48700 Marmaris

Telefon: +90 252 412 64 86

İngiltere Vizesi Gerekli Evraklar (Yeni) S.S.S

İngiltere Vize Evrakları Nasıl Hazırlanmalıdır?

İngiltere vize evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanmalı, verilen bilgiler doğru olmalıdır.

İngiltere Vize Evrakları Nereye Teslim Edilir?

İngiltere kısa süreli vize evrakları yetkili vize başvuru merkezlerine sunulur, uzun süreli İngiltere vizelerinde vize belgeleri İngiltere Konsolosluğu vize birimine teslim edilir.

İngiltere Vize Evrakları Eksik Olursa Ne Olur?

İngiltere’ye turizm amaçlı olarak ziyaret gerçekleştirecek olan vatandaşlar, turist vizesi almalıdır. Turist vizesi için tarafınızdan istenen evraklar da yasal olarak onaylanmayan nitelikler yer edinirse, turist vizesi reddedilir. Turist vizesi red nedenleri içerisinde kişinin kişisel bilgilerle uyuşmazlığı, İngiltere konsolosluğunun yasal olarak sunduğu şartlar dışında işlemler yapılması gibi etmenler yer edinir.

İngiltere Vize sayfamızı ziyaret ediniz.