İngiltere Vizesi Nasıl Alınır :Kesin Kılavuz

İngiltere vizesi nasıl alınır

İngiltere vizesi

Avrupa’nın batısında yer alan İngiltere, birçok ülkede olduğu gibi giriş için vize istiyor. Eğer ki Diplomatik (siyah) pasaporta sahipseniz, pasaportunuzun süresi dolmamış olduğu taktirde 180 gün içerisinde belirlenmiş 90 günü aşmayacak şekilde İngiltere’ye vize olmadan giriş yapmanız mümkündür.

Hususi (yeşil), Hizmet (gri), Umumi (bordo) pasaportlarından birine sahipseniz kesinlikle vize için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

İngiltere vizesi alabilmek için hazırlamanız gereken evraklar seyahat amacınıza göre değişebilmektedir. Gidiş amacınız ne ise ona karar verdikten sonra, amacınıza uygun vize için gerekli evrakların neler olduğunu öğrenerek o belgeleri hazırlamaya başlamalısınız.

Seyahat süresinden 30 gün önce vizeniz için başvuru yapmanız daha doğru olacaktır. Çünkü bazı durumlarda vize başvurusunu sonuçlanması 30 günü bulabilmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak seyahatinizin aksamaması için seyahatten 30 gün önce başvuruda bulunmanız sizin yararınıza olacaktır.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Başvuru amacına göre evrak listesi değişse de alınması gereken her vize için hazırlanması gereken başlıca belgeler şunlardır:

 • Son seyahatinizden sonra en az 6 ay geçerliliği olan ve vizelenebilmesi için de en az 2 sayfası boş olan pasaport.
 • Arka fonu beyaz olacak şekilde çekilmiş biometrik fotoğraf.
 • Bütün aile bilgilerini içerisinde barındıran nüfus kayıt örneği.
 • Aktif olarak kullanılan banka hesaplarının dökümleri.
 • Seyahat nedeninizin ne olduğunu anlatan ve eksiksiz bilgilerle yazılmış vize başvuru formu. Bu form yaş aralığına bakılmadan İngiltere Vizesi almak isteyen herkes için yazılmalıdır.
 • İngiltere seyahatinin gerçekleşmesi için seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • Alacağınız vize türüne bağlı olarak konaklama için yer ayarladığınızı kanıtlar nitelikteki bazı belgeleri başvuru esnasında vermeniz gerekmektedir. Özellikle turistik vize alacak kişilerin kesinlikle bu maddeyi atlamaması gerekiyor.

Vize almak için hazırlayacağınız tüm belgeleri titizlikle eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bazı durumlarda başvuru yaptığınız yer sizden ek evraklar isteyebilir.

Gereken adımlar doğru şekilde yapıldığında İngiltere vizesini kolay bir şekilde alabilirsiniz. Sizden istenen evrakları ve ek belgeleri teslim etmeniz durumunda başvuru süreci başlayacak ve belirli bir süre sonra başvurunuz sonuçlanacaktır.

İngiltere Vizesi Türleri

Diplomatik pasaport haricinde bir pasaporta sahipseniz ve İngiltere’yi herhangi bir sebeple ziyaret etmek istiyorsanız vize almanız gerekmektedir.

Bu vizeler de gidiş amacınıza göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse İngiltere’ye gitme amacınız turistik, eğitim, ziyaret, ticari, çalışma, yerleşim amaçlarından biri ise bu amacınıza uygun olarak düzenlenmiş bir vize almanız gerekmektedir. Bu vize türleri de kendi içerisinde alt başlıklara sahiptir. Ne amaçla gidiyor olduğunuzu açıkça belirterek uygun vize almak çok önemlidir.

İşte bu vize türlerinden en sık alınanları şunlardır:

 • İngiltere ziyaretçi vizesi (İngiltere Aile Ziyareti Vizesi, İngiltere Turistik Vize, İngiltere Ticari Vizesi bu vizenin içerisinde yer almaktadır.)
 • İngiltere Kısa Süreli Öğrenci Vizesi
 • Tier 1 Vizesi (yatırımcı veya girişimciyseniz bu vizeyi almalısınız. Üstün yetenekli kişiler için de bu vize verilmektedir)
 • Tier 2 Çalışma Vizesi (Din adamları, sporcular, işçiler için bu vize verilmektedir.
 • Tier 4 İngiltere Uzun Süreli Öğrenci Vizesi (doktora, yabancı dil kursu, lisans, yüksek lisans gibi amaçla gidiyorsanız bu vizeyi almalısınız)
 • Tier 5 Kısa Süreli Çalışma Vizesi (işçi değişim programı, staj, erasmus, sporcu ve sanatçılar için)
 • İngiltere Yerleşim Vizesi Kategorileri
 • İngiltere Transit Vizesi

Seyahat öncesinde size uygun vize türünü başvuru merkezlerinden alabilmektesiniz. Bunun için başvuru merkezinin istemiş olduğu evrakları teslim etmeli ve şartları kabul etmelisiniz. Bu işlemleri yaptığınız takdirde kısa süreli vizeler 10-15 gün içerisinde sonuçlanacaktır.

İngiltere Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

İngiltere seyahatiniz için almanız gereken vize için ödeyeceğiniz tutarlar değişebilmektedir. Konsolosluk harç ücreti, vize merkezlerindeki işlem ücretleri bu değişimin sebebidir. İngiltere’de geçireceğiniz gün sayısına göre banka hesabınızda para bulunması gerekmektedir.  Seyahat sırasında ayrıca sağlık sigortası da yaptırmaktadır. Bu sigorta seyahat süresince sağlığınızı güvende tutacaktır.

Yine geçireceğiniz güne bağlı olarak da sağlık sigortası ücretleri de değişebilmektedir:

14 Günlük Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 10 Euro
1 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 18 Euro
2 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 25 Euro
3 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 30 Euro
6 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 40 Euro
1 Yıllık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 60 Euro

İngiltere vize harç ücreti her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca gidiş amacına göre de ödeyeceğiniz tutar artabilmektedir. Turistik vize alacağınız zaman 6 aylık bir seyahat için ödemeniz gereken tutar 130 Dolar’dır.

2 yıl için ödemeniz gereken tutar 490 Dolar, 5 yıllık bir İngiltere seyahati için ödemeniz gereken tutar 885 Dolardır. Eğer ki 10 yıl boyunca kalacaksanız ödemeniz gereken tutar ise 1110 Dolar olarak değişmektedir.

İngiltere Vizesi Hangi Şartlar İle Alınır?

İngiltere vizesi almak için evrak hazırlamak başlı başına yeterli olmayabilir. Başvurularda sunacağınız evrakları konsolosluğun ve büyükelçiliğin istediği sıraya göre dizmeniz gerekmektedir. Vize başvurusu net ve açık bir şekilde bizzat vize alacak kişinin doldurması ve imzalaması gerekmektedir.

Başvuru merkezi size istenen belgeler ve şartlar hakkında detaylı bilgi verecektir. Eğer bu şartları sağlıyorsanız belirtilen süre içerisinde istenen belgeleri başvuru merkezine teslim etmelisiniz.

Vize alabilmek için maddi açıdan bir süre boyunca iyi olmanız, belirli bir maaş gelirinizin olması gerekmektedir. Başvuru esnasında vermiş olduğunu banka dekontu için hesabınızda bir miktar para olması gerekmektedir.

İngiltere’de kalacağınız her gün için genel harcama olarak 100 Dolar olmalıdır. Bu sebeple kaç gün kalacaksanız hesaplayarak çıkan sonuçtan bir miktar fazla para banka hesabınızda olması gerekmektedir.

İngiltere’ye eğer davetiye ile gitmiyorsanız orada kalabilmek için size uygun bir otel ayarlamanız gerekmektedir. Bu ayarladığınız otel, başvurunuzun değerlendirilmesi sırasında konsolosluk tarafından aranarak rezervasyonunuzdan onay alınır.

İngiltere Vize Başvuru Sonucunun Ret Alma Sebepleri

Vize için Başvuru yapıp sonuçlarını beklemeye başladığınızda ret almış olmanız sizi üzmesin. Bir yerlerde hata yapmış olabilirsiniz. İngiltere Vizesi için başvuruda bulunduğunuz zaman vizenizin çıkmasını onaylayan veya ret verilmesine karar veren kurumlar İngiltere Büyükelçiliği ve İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu’dur.

Bu kurumların istekleri dışında kalmış vize başvurusu için ret almaktadır. Genel olarak başvurusu ret almış kişiler evraklarda eksiklik veya bir yanlışlık yapmaktadırlar.

Seyahat amacınızı doğru bir şekilde belirtemediyseniz başvurunuz ret almış olabilir. Banka hesaplarınızda yeterli miktarda para bulunmaması da bir nedendir. Vize geçerlilik sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi net bir şekilde kanıtlayamadığınız zaman başvurunuz onaylanamaz. Başvuru sırasında istenen evrakları hazırlarken oldukça titiz olmamalısınız.

İngiltere’de kalacağınız otel için rezervasyon yaptırmadığınız veya hatalı yaptırdığınız taktirde yine ret almanız olasıdır. Eğer daha önce İngiltere’ye gitmiş ve herhangi bir suç işlemiş iseniz veya bir önceki seyahatinizde vize sürenizi aşmış iseniz vize alamazsınız.

Vize için ödediğiniz zamanı ve parayı geri alamazsınız. Bu sebeple her şeyi eksiksiz ve usulüne göre yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Ret almanız durumunda tüm belgeleri tekrardan temin ederek yeni bir başvuruda bulunabilirsiniz.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır :Kesin Kılavuz S.S.S

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere vize işlemleri esnasında tarafınızdan belirli evraklar istenir. Bu evraklar İngiltere’de bulunma amacına göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genel anlamda şu şekildedir; İngiltere başvuru formu Biyometrik fotoğraf Pasaport Sabıka sicil kaydı Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı fotokopisi İngiltere’de bulunma amacına göre tarafınızdan istenen kişisel evraklar ve bunun gibi çeşitli belgelerdir.

İngiltere Vize Ücreti 2023 Ne Kadar?

İngiltere vize ücreti; Aylık vizeler için 130 Euro, 2 yıllık vizeler için 495 Euro 5 yıllık vizeler için 896 Euro 10 yıllık vizeler için ise 1124 Euro’dur. Başvuru ücretleri ya da İngiltere vize ücretleri her yıl ülkede bulunma amacına, sürecini ya da türüne göre değişiklik gösterir.

İngiltereye Gitme Şartları 2023 Nedir?

İngiltere’ye seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşlar ilk olarak vize almalıdır. Vize işlemleri İngiltere’de bulunma amacına göre farklı türlere ayrılır. İngiltere’ye gitme şartları içerisinde, İngiltere konsolosluğu ve İngiltere’nin yasal olarak tarafınızdan istediği belirli niteliklere bulunur. Bunlar eksiksiz olarak karşılandığı takdirde vize işlemleri esnasında herhangi bir problem yaşanılmaz.

İngiltere Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.