İngiltere oturum ve çalışma izni bilgisi

OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir: İngiltere’de yeniden hayat kurmak yani iş kurmak, yatırım yapmak, çalışmak için alınan vize türüdür.

İNGİLTERE GEÇİCİ ÇALIŞMA VİZESİ

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Sanatçılar ve Sporcular)

İngiltere’deki bir organizasyonun sponsorluğunda sınırlı bir vakit amacıyla çalışmak isteyen bireylerin başvurması gereken vize türüdür.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Hayır İşçisi)

Bazı hayır işlerinde gönüllü olarak ve rastgele bir ücret almadan çalışmak amacıyla İngiltere’ye gitmek isteyen şahıslar amacıyladır. Çalışmanın direk  sponsor kuruluşunuzun çalışması ile temaslı olması gerekir. Bu kategori altında başvurmak amacıyla, lisanslı bir Tier 5 sponsor yardım kuruluşundan geçerli bir Tier 5 sponsorluk belgesine sahip olmalısınız

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Dini Çalışan)

Dini bir çalışma, vaaz verme ya da dini bir buyruk nedeniyle geçici olarak İngiltere’de çalışmak dilerseniz başvurmanız gereken vize türüdür.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi)

Birleşik Krallık’ta bir inanç için çalışmak üzere bir iş öneriyi aldığınızda başvurmanız gereken vize türüdür.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Uluslararası Anlaşma)

Birleşik Krallık’ta uluslararası hukuk kapsamındaki işler amacıyla çalışmak üzere bir sözleşme yapmanız halinde (örneğin hükümet amacıyla çalışmak ya da diplomatik bir evde ev hizmetlisi olarak çalışmak gibi) başvurmanız gereken vize türüdür.

Ev Hizmetlileri Vizesi

Özel bir evde ev hizmetlisi olarak çalışıyorsanız, en az 1 senedir aynı evde çalışmak koşuluyla işvereninizle eş güdümlü İngiltere’yi ziyaret edebilmeniz amacıyla başvurmanız gereken vize türüdür.

İNGİLTERE SIK SIK ÇALIŞMA VİZESİ

Yapacağınız en ufak bir hatada vize müracaatınızın reddedilme olasılığı meydana çıkacağı amacıyla Tier 1 vizesi, Tier 2 vizesi ve Tier 5 vizesi ile alakalı bütün işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek müracaatınızın problemsiz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Tier 2 Vizesi (Şirket İçi Transfer)

Tier vizesi, Türkiye’de çalıştığınız şirketin organizasyonu dâhilinde İngiltere’deki bir şubesinde vazife almanız lazım olursa başvurmanız gereken vize türüdür.

Tier 2 (Genel) Vizesi

Özel kabiliyet gerektiren bir işte çalışmak amacıyla İngiltere’ye gitmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize türü Tier 2 (Genel) Vizesidir.

Tier 1 (Yatırımcı) Vizesi

İngiltere’ye 2.000.000 GBP ya da daha çok yatırım gerçekleştirmek isteyenlerin başvurması gereken vize türü Tier 1 (Yatırımcı) Vizesidir.

Tier 1 (Girişimci) Vizesi

İngiltere’de bir iş kurmak ya da işletmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize türü Tier 1 (Girişimci) vizesidir. Bu vize çeşidine başvurabilmeniz amacıyla en az 50.000 GBP yatırım fonuna gereksiniminiz vardır.

Tier 1 (Üniversite Mezunu Girişimci) Vizesi

Hakiki ve itimat edilir bir iş fikri sahibi bulunduğunuz alakalı kurumlarca onaylanmış ve en az lisans mezunuysanız İngiltere’de çalışmak amacıyla başvuracağınız vize türüdür.

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vizesi

Çeşitli bilim dallarında, beşeri bilimlerde, mühendislik, tıp, dijital teknoloji ya da sanatta kendini ispatlamış tanınan bir önder (olağanüstü kabiliyet) ya da artan bir önder (umut vadeden) konumundaysanız Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) vizesine başvurabilirsiniz.

Tier 2 (Genel) vizesine müracaat amacıyla gerekli evraklar;

  • Sponsorluk sertifikası referans numarası
  • İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS imtihan sonucu)
  • Şahsi banka hesap dokümanı Masraflarınız A kategorisi sponsor doğrultusundan karşılanacaksa hesap dokümanı sunmak mecburi değildir.
  • En az 6 ay geçerliliği tespit edilen Türkiye Cumhuriyeti pasaportu. Pasaportunuzda en az 2 sayı boş vize sayfası bulunmalıdır.
  • Varsa önceki pasaportlarınız ve son 4 sene içerisinde aldığınız vizeleriniz
  • Sabıka kaydı

İngiltere Oturma İzni ve Çalışma İzni S.S.S

İngiltere Oturum İzni Nedir?

6 aydan daha uzun süre kalacak olan ve İngiliz vatandaşlığı bulunmayanların başvuru yapması gereken izin türü İngiltere oturum izni nedir, ülkeye herhangi bir uzun dönemli vize türü ile gidenler başvuruda bulunmalıdır. Oturma izni olmayanların ülkede yasal olarak ikamet etmesi söz konusu değildir başvurular çeşitli kategoriler şeklindedir. Eğitim, çalışma, evlilik ya da aile birleşimi gibi farklı yollardan oturum izni sahip olmak mümkündür, oturum izni başvuruları 12 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır ve 5 yıl ülkede yaşayanlara sınırsız oturum izni başvuru hakkı tanınır.

İngiltere Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere çalışma vizesi ile oturma izni almak için İngiltere‘de bulunan bir şirketten iş teklifinin ve COS belgesinin alınması gerekmektedir ve gerekli belgelerin alınmasından sonra çalışma vizesi başvurusu yapılmaktadır. Çalışma vizesi sahibine İngiltere‘de 5 yıl oturma hakkı vermektedir.

İngiltere Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

İngiltere çalışma vizesi 3-4 hafta içerisinde çıkmaktadır. Daha hızlı olması için ek ücret ödemeniz halinde 5 iş günü içerisinde çıkar.
İngiltere Vize hakkında bilgi alın.