OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir: İngiltere’de yeniden hayat kurmak yani iş kurmak, yatırım yapmak, çalışmak için alınan vize türüdür.

İNGİLTERE GEÇİCİ ÇALIŞMA VİZESİ

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Sanatçılar ve Sporcular)

İngiltere’deki bir organizasyonun sponsorluğunda sınırlı bir vakit amacıyla çalışmak isteyen bireylerin başvurması gereken vize türüdür.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Hayır İşçisi)

Bazı hayır işlerinde gönüllü olarak ve rastgele bir ücret almadan çalışmak amacıyla İngiltere’ye gitmek isteyen şahıslar amacıyladır. Çalışmanın direk  sponsor kuruluşunuzun çalışması ile temaslı olması gerekir. Bu kategori altında başvurmak amacıyla, lisanslı bir Tier 5 sponsor yardım kuruluşundan geçerli bir Tier 5 sponsorluk belgesine sahip olmalısınız

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Dini Çalışan)

Dini bir çalışma, vaaz verme ya da dini bir buyruk nedeniyle geçici olarak İngiltere’de çalışmak dilerseniz başvurmanız gereken vize türüdür.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi)

Birleşik Krallık’ta bir inanç için çalışmak üzere bir iş öneriyi aldığınızda başvurmanız gereken vize türüdür.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Uluslararası Anlaşma)

Birleşik Krallık’ta uluslararası hukuk kapsamındaki işler amacıyla çalışmak üzere bir sözleşme yapmanız halinde (örneğin hükümet amacıyla çalışmak ya da diplomatik bir evde ev hizmetlisi olarak çalışmak gibi) başvurmanız gereken vize türüdür.

Ev Hizmetlileri Vizesi

Özel bir evde ev hizmetlisi olarak çalışıyorsanız, en az 1 senedir aynı evde çalışmak koşuluyla işvereninizle eş güdümlü İngiltere’yi ziyaret edebilmeniz amacıyla başvurmanız gereken vize türüdür.

İNGİLTERE SIK SIK ÇALIŞMA VİZESİ

Yapacağınız en ufak bir hatada vize müracaatınızın reddedilme olasılığı meydana çıkacağı amacıyla Tier 1 vizesi, Tier 2 vizesi ve Tier 5 vizesi ile alakalı bütün işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek müracaatınızın problemsiz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Tier 2 Vizesi (Şirket İçi Transfer)

Tier vizesi, Türkiye’de çalıştığınız şirketin organizasyonu dâhilinde İngiltere’deki bir şubesinde vazife almanız lazım olursa başvurmanız gereken vize türüdür.

Tier 2 (Genel) Vizesi

Özel kabiliyet gerektiren bir işte çalışmak amacıyla İngiltere’ye gitmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize türü Tier 2 (Genel) Vizesidir.

Tier 1 (Yatırımcı) Vizesi

İngiltere’ye 2.000.000 GBP ya da daha çok yatırım gerçekleştirmek isteyenlerin başvurması gereken vize türü Tier 1 (Yatırımcı) Vizesidir.

Tier 1 (Girişimci) Vizesi

İngiltere’de bir iş kurmak ya da işletmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize türü Tier 1 (Girişimci) vizesidir. Bu vize çeşidine başvurabilmeniz amacıyla en az 50.000 GBP yatırım fonuna gereksiniminiz vardır.

Tier 1 (Üniversite Mezunu Girişimci) Vizesi

Hakiki ve itimat edilir bir iş fikri sahibi bulunduğunuz alakalı kurumlarca onaylanmış ve en az lisans mezunuysanız İngiltere’de çalışmak amacıyla başvuracağınız vize türüdür.

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vizesi

Çeşitli bilim dallarında, beşeri bilimlerde, mühendislik, tıp, dijital teknoloji ya da sanatta kendini ispatlamış tanınan bir önder (olağanüstü kabiliyet) ya da artan bir önder (umut vadeden) konumundaysanız Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) vizesine başvurabilirsiniz.

Tier 2 (Genel) vizesine müracaat amacıyla gerekli evraklar;

  • Sponsorluk sertifikası referans numarası
  • İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS imtihan sonucu)
  • Şahsi banka hesap dokümanı Masraflarınız A kategorisi sponsor doğrultusundan karşılanacaksa hesap dokümanı sunmak mecburi değildir.
  • En az 6 ay geçerliliği tespit edilen Türkiye Cumhuriyeti pasaportu. Pasaportunuzda en az 2 sayı boş vize sayfası bulunmalıdır.
  • Varsa önceki pasaportlarınız ve son 4 sene içerisinde aldığınız vizeleriniz
  • Sabıka kaydı
British Embassy Ankara (Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği)

Birleşik Krallık için büyük bir öneme sahip olan Türkiye’de Ankara’da bulunan Birleşik Krallık Büyükelçiliği ve İstanbul’daki başkonsolosluk dışında Antalya, Bodrum, Marmaris, İzmir ve Fethiye’de de konsolosluklar bulunmaktadır. Her yıl 2 milyondan fazla Birleşik Krallık vatandaşının ziyaret ettiği yıl boyu ortalama 35 binden fazla Britanya’lının sürekli ikamet ettiği Türkiye’de Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği oldukça geniş bir yelpazeye yayılmış hizmet ağına sahiptir.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere’ye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yapacakları siyasi amacına uygun olan kategorideki vize çeşidine başvuru yapmalıdır. İngiltere vize çeşitleri; ticari vize, turist vizesi, aile ziyareti vizesi, evlilik ya da yasal eş tescili amaçlı vize, tıbbi tedavi amaçlı vize ve öğrenci ziyaretçi amaçlı vizedir. Aynı zamanda Tier 1, Tier 2 ve Tier 5 İngiltere çalışma vizeleri bulunmaktadır.

İngiltere Staj Vizesi

İngiltere staj vizesi başvuru sürecinde öğrencilerin Tier 5 vize başvurusu yapması gerekmektedir, vize başvurusunun yapılabilmesi için yapılacak olan kurumdan kabul ve davet mektubu olması şarttır. Mektupta yer alması gereken kriterlerden ilki zorunlu olan Confirmation of Sponsorship (COS) numarasıdır. Davetiye mektubu olmadan ya da COS numarası edinmeden İngiltere staj vizesinin başvurusu gerçekleştirilemez. Kabul mektubu ve COS numarasının olması halinde İngiltere staj vizesi alma süreci oldukça kolaydır.

İngiltere Oturum İzni

6 aydan daha uzun süre kalacak olan ve İngiliz vatandaşlığı bulunmayanların başvuru yapması gereken izin türü İngiltere oturum izni nedir, ülkeye herhangi bir uzun dönemli vize türü ile gidenler başvuruda bulunmalıdır. Oturma izni olmayanların ülkede yasal olarak ikamet etmesi söz konusu değildir başvurular çeşitli kategoriler şeklindedir. Eğitim, çalışma, evlilik ya da aile birleşimi gibi farklı yollardan oturum izni sahip olmak mümkündür, oturum izni başvuruları 12 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır ve 5 yıl ülkede yaşayanlara sınırsız oturum izni başvuru hakkı tanınır.

Gaziantep İngiltere Konsolosluğu

Gaziantep ilinde İngiltere temsilciliği birimi olmamasından dolayı  Gaziantep İngiltere konsolosluğu için herhangi bir adres bulunmamaktadır. Konsolosluk olmamasına rağmen bize başvuru merkezleri hizmet vermektedir, Gaziantep’te bölgesinde yaşayanlar İngiltere vizesi için başvuruları yetkilendirilmiş kurumlar aracılığı ile yapmaktadır.

Galler Vizesi

Schengen ülkesi olmadığından dolayı Galler’e gidebilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması zorunludur. Galler vize alması en zor ülkelerden biridir bundan dolayı yapılan başvuruların dikkatli ve hassas olması gerekmektedir. Online sistem üzerinden yapılan başvurularda seyahatin amacına göre doğru vize tercihi yapılarak başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunda küçük bir hata dahi vize başvurusunun olumsuz etkilenmesine neden olur. Doğru vize kategorisine doğru yapılan başvuru ve vize harcının ödenmesinin ardından süreç tamamlanır.

Antalya İngiltere Konsolosluğu

Antalya Konyaaltı’nda bulunan İngiltere konsolosluğu Antalya ve bölgesinde yaşayan İngiliz vatandaşları ile ülkeye seyahat planlayan Türk vatandaşlarının yanı sıra Türkiye’de ikamet izni bulunan diğer ülke vatandaşlarına konsolosluk ve vize işlemleri sağlamaktadır.

İngiltere Vize Belgeleri

İngiltere vize başvurusunda İngiltere konsolosluğunun talep ettiği belgeler başvuru yapılan vize türüne göre değişir. Başvuru sahibinin durumu ve niteliği de evraklarda farklılıklara neden olur. Ancak her ülkede uygulanan standart evrak talebi İngiltere vize türleri içinde geçerlidir. Pasaport, fotoğraf, kişisel ve ekonomik durumu belgeleyen evraklar bulundurulası zorunlu evraklardır.

İskoçya Konsolosluğu

Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerden olan İskoçya ziyareti gerçekleştirmek isteyen Türk vatandaşları İskoçya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Kısa süreli İskoçya seyahatleri için vize başvuruları konsolosluk tarafından alınması yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığı ile başvuru gerçekleştirilir. 90 günden daha uzun süre olan vizeler için başvurular bizzat konsolosluk birimleri tarafından randevu sistemi ile alınmaktadır. Birleşik Krallık ülkelerinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tatilleri ve hafta sonları haricinde İskoçya konsolosu her gün hizmet vermektedir.

İngiltere Vize Sorgulama

İngiltere vize başvurusunda bulunan Türk vatandaşları vize hakkında son durumu ve aşamaları öğrenmek adına sorgulama şansına sahiptir. Vize sonucu başvuru sahibine mail olarak gelmez ancak sonucun [toggle title=”vize merkezine ulaştığına dair bilgi mesajı gönderilir. Vize başvuru sistemine girilerek vize başvurusunun hangi aşamada olduğu öğrenilir.