Türkiye’de Oturum ve Çalışma İzni

İngiltere oturum ve çalışma izni bilgisi

Türkiye’de Oturum ve Çalışma İzni

İngiltere üzerinden Türkiye’de çalışma izni ya da oturum başvurusu yapacak olan İngiltere vatandaşlarının yabancılık çekmemeleri adına danışmanlık ve benzeri hizmet sağlayan birçok kaynak mevcuttur.

Bahsi geçen kaynaklar sayesinde İngiltere üzerinden Türkiye’ye gelecek olan kişiler Türkiye’deki yaşan koşullarına, kültüre ve dil kullanımına dair detayları inceleyebilme şansına sahiptirler.

Türkiye’de çalışma izni için başvuru yapacak olan İngiltere vatandaşlarının aynı şekilde Türkiye’deki iş ortamı ya da çalışma koşulları ile alakalı bilgi almalarına olanak veren bu kaynaklar, çalışma izni, istisnai çalışma izni, ev işleri, evlilik çalışma izni, eğitim sektörü, havacılık sektörü, eğlence sektörü, eğitim sektörü gibi birçok dalda detaylandırılmış bilgiler içermektedir. Bahsi geçen kaynakların sıralaması da aşağıdaki gibidir:

İngiltere Vatandaşları İçin Türkiye’de Oturum ve Çalışma İznine İlişkin Önemli Detaylar

4817 sayılı Türkiye’de Çalışmak isteyen yabancı kişilere ilişkin kanun sınırları çerçevesinde, başvuru yapacak olan yabancı devlet vatandaşının Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki herhangi bir organizasyon ya da kurumda çalışabilmesi adına çalışma izni alması gerekmektedir.

Bahsi geçen izin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamında belirtilen esaslar çerçevesinde verilir. Eğer başvuru yapacak olan kişinin çalışma izni 1 ay ile sınırlandırıldı ise bahsi geçen izin süreklilik sağlandığı taktirde uzatılabilme olanağına da sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde Çalışma İzni Başvuruları Adresi

Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışmak isteyen yabancıların çalışma izni alabilmek adına başvuru yapmaları gereken adres Türkiye Cumhuriyeti’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı veya bu kurum tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır.

Bu bağlamda bahsi geçen kuruma başvuru yapacak olan kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen esasları dikkate almaları ve başvurularını bu prosedür ve esaslar çerçevesinde detaylandırmaları gerekmektedir.

Çalışma İzni İptaline İlişkin Detaylar

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde çalışan İngiltere vatandaşlarının, çalışma süreleri boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirtilen esasları yerine getirmemeleri durumunda çalışma izni iptali durumu ortaya çıkabilmektedir.

Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuru yapacak olan kişilerin, başvurularında ya da ibraz edilen belgelerde eksik olması durumunda da çalışma iptali gibi durumlar ortaya çıkacaktır.

Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde çalışmak isteyen kişilerin çalışma izni başvurusu sürecinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından istenilen gereklilikleri eksiksiz yerine getirmeleri, başvurunun kabulü açısından kritik önem arz eder.

Türkiye’de Oturum ve Çalışma İzni S.S.S

Türkiye'de Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma izin başvuruları genel olarak yabancıların ilgili Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine çalışma izni ve vizesi başvurusu yapmaları şeklinde başlar. Ancak Türkiye'de bulunan yabancının geçerliliği devam eden en az 6 ay süreli ikamet izni varsa çalışma izin başvurusu yurtiçi başvuru olarak yapılabilir.

Türkiye'de Oturma İzni Nasıl Alınır?

Oturma izni alma işlemleri online sistem üzerinden yapılmaktadır. Göç idaresinin online sitesi üzerinden e-ikamet aracılığı ile oturma izni başvuru yapılabilmektedir. Başvuruyu gerçekleştirmek için e-ikamet sayfasında bulunan “İlk Kez İkamet İzni Başvurusu Yapıyorum” butonu kullanılmalıdır.

İngiltere Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.